1 października Uniwersytet Jagielloński rozpoczął swój 649. rok akademicki. Do wspólnoty akademickiej dołączyło ponad 17 tys. studentów. Uczelnią kierują nowe władze rektorskie.
Inaugurację roku akademickiego w Auditorium Maximum poprzedziła Msza św., odprawiona przez kard. Stanisława Dziwisza w kolegiacie akademickiej św. Anny w intencji wspólnoty uniwersyteckiej. Potem spod Collegium Maius wyruszył tradycyjny pochód rektorów, dziekanów i profesorów, ubranych w tradycyjne togi. Pochód przystanął przy Dębie Wolności, pod główną siedzibą uczelni – Collegium Novum, gdzie przedstawiciele Samorządu Studentów UJ złożyli wieniec przed pamiątkową tablicą upamiętniającą męczeństwo profesorów i studentów podczas II wojny światowej.
W Auditorium Maximum ustępujący rektor prof. Karol Musioł, fizyk, przekazał insygnia władzy rektorskiej prof. Wojciechowi Nowakowi, chirurgowi.
– Myślą przewodnią kadencji rektorskich było tworzenie warunków nauczania i prowadzenia badań naukowych na europejskim poziomie oraz podnoszenie jakości dydaktyki i nauki na miarę możliwości i aspiracji młodych Polaków. Bez nowoczesnej infrastruktury edukacyjnej i naukowej nie staniemy się partnerami dla najlepszych uniwersytetów i instytucji naukowych na świecie – powiedział prof. Musioł.
– Mamy pełną świadomość nadchodzącego niżu demograficznego i do tej sytuacji musimy się przygotować. W nasze progi jeszcze nie zawitał, albowiem na rozpoczynający się dziś rok akademicki o przyjęcie w poczet studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego ubiegało się łącznie 35 tys. 768 kandydatów. Kandydaci ci dokonali 53 tys. 943 rejestracje. Na studia stacjonarne I i II stopnia oraz studia niestacjonarne zostało przyjętych 17 tys. 711 studentów, którzy będą studiować łącznie 298 programów – mówił z kolei rektor Nowak.
Dokonano immatrykulacji nowych studentów. Przedstawiciele studentów 15 wydziałów i studiów międzywydziałowych złożyli przysięgę.
Wykład inauguracyjny „Uniwersytet – nigdy niekończąca się historia” wygłosił prof. Karol Musioł, który 50 lat temu rozpoczął studia na UJ. Uczelnia uhonorowała go również medalem „Plus ratio quam vis”.
Podczas uroczystości w Auditorium Maximum odbyła się także krótka prezentacja na temat wyższości papieru nad innymi nośnikami informacji, przygotowana przez Monikę Koperską, doktorantkę na Wydziale Chemii UJ, która wygrała polską edycję konkursu na naukowego idola FameLab. W międzynarodowym finale konkursu, rozgrywanym w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, została wybrana przez publiczność najlepszą popularyzatorką nauki na świecie. O jej osiągnięciach pisaliśmy również na łamach krakowskiego GN.
Rektor Nowak zakończył uroczystość stuknięciem berła i wygłoszeniem tradycyjnej formuły: „Quod Felix, Faustum, Fortunatumque sit!” („Oby wypadło dobrze, szczęśliwie i pomyślnie!”).
Wśród gości przybyłych na inaugurację był m.in. prezes Rady Ministrów Donald Tusk.