Piękny dzień wybrali sobie na inaugurację Pól Nadziei przyjaciele i wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”.
To już krakowska tradycja. Od kilku lat wraz ze złotą polską jesienią zbiega się inauguracja Pól Nadziei, akcji Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”. Pola Nadziei połączone są jesienią z trzema wydarzeniami: Kiermaszem Żonkilowym, Żonkilowym Marszem Nadziei oraz uroczystym sadzeniem żonkilowych cebulek. W tym roku udało się trafić z sadzeniem na wyjątkowo piękny dzień.
We czwartek 4 października, w ramach Żonkilowego Kiermaszu, przed południem młodzież szkolna prowadziła na Rynku, Plantach oraz okolicznych ulicach kwestę. Każdy, kto złożył datek do skarbonki, otrzymywał żonkilową cebulkę oraz zaproszenie na popołudniowe, wspólne sadzenie kwiatów. W czasie trwania kiermaszu na Plantach przy Bunkrze Sztuki działał punkt informacyjny o hospicyjnej działalności. Można było się także włączyć w wolontariat.
Sam marsz wyruszył spod Barbakanu po 14.30 przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wzięły w nim udział dzieci, młodzież szkolna, wolontariusze, seniorzy i przyjaciele hospicjum. W tym roku marsz miał wymiar międzypokoleniowy, w związku z ogłoszeniem roku 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. To znakomita okazja dla przypomnienie zadań, jakie spełnia dla społeczeństwa Hospicjum św. Łazarza. Upamiętnia również Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Living to the end - palliative care for an ageing population”.
Po południu na Plantach przy Bunkrze Sztuki pojawiło się żonkilowe pole - symbol solidarności międzypokoleniowej, wspólnego działania seniorów, dzieci i ludzi młodych. Zasadzone teraz żonkile zakwitną wiosną, a w niedzielę 10 marca 2013 r. kwestą przy krakowskich kościołach rozpocznie się 16. edycja krakowskich Pól Nadziei.