Nowy numer 2/2019 Archiwum

Zakopianka: przejście na tamten świat

Kilkudziesięciu mieszkańców Mogilan zablokowało w niedzielę zakopiankę. „Chcemy przejść bezpiecznie”, „Przejście na tamten świat”, „Do Zakopanego po naszym trupie” – głosiły transparenty.

Około godziny 14 protestujący zablokowali ruch  na przejściu dla pieszych w Gaju. Trwającą około 20 minut blokadą mieszkańcy chcieli zwrócić uwagę władz na potrzebę wybudowania kładek nad ruchliwą drogą oraz bezkolizyjnego przejazdu z jednej części miejscowości do drugiej.

Trzy inwestycje – mające poprawić bezpieczeństwo pieszych na „siódemce”: kładka dla pieszych Gaju, wiadukt w Gaju na skrzyżowaniu z ulicami Zadziele-Widokowa oraz przejście podziemne w Libertowie – są już zaprojektowane, ale z powodu braku pieniędzy ich wykonanie jest odkładane.

 „Na odcinku ok. 10 km mamy do dyspozycji tylko jeden wiadukt i jedną kładkę dla pieszych. Dodatkowo istnieje 5 przejść powierzchniowych (pasy na drodze bez świateł), ale są one niebezpieczne ze względu na dużą prędkość przejeżdżających pojazdów” – czytamy w przesłanym dziś do Ministra Transportu piśmie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany. Jako rozwiązania tymczasowe mieszkańcy proponują wyposażenie istniejących przejść w sygnalizację świetlną oraz wprowadzenie ograniczenia prędkości.

To już drugi taki protest. Pierwszy odbył się 18 marca – wtedy przez zakopiankę przechodziło ok. 350 osób. Organizatorzy zapowiadają, że jeśli po niedzielnej blokadzie nadal nie będzie żadnej reakcji ze strony władz, będą kolejne manifestacje. „Blokowanie zakopianki jest wyrazem determinacji i bezsilności mieszkańców” – zaznaczają w piśmie do ministra Sławomira Nowaka.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy