Zakopianka: przejście na tamten świat

Kilkudziesięciu mieszkańców Mogilan zablokowało w niedzielę zakopiankę. „Chcemy przejść bezpiecznie”, „Przejście na tamten świat”, „Do Zakopanego po naszym trupie” – głosiły transparenty.

Około godziny 14 protestujący zablokowali ruch  na przejściu dla pieszych w Gaju. Trwającą około 20 minut blokadą mieszkańcy chcieli zwrócić uwagę władz na potrzebę wybudowania kładek nad ruchliwą drogą oraz bezkolizyjnego przejazdu z jednej części miejscowości do drugiej.

Trzy inwestycje – mające poprawić bezpieczeństwo pieszych na „siódemce”: kładka dla pieszych Gaju, wiadukt w Gaju na skrzyżowaniu z ulicami Zadziele-Widokowa oraz przejście podziemne w Libertowie – są już zaprojektowane, ale z powodu braku pieniędzy ich wykonanie jest odkładane.

 „Na odcinku ok. 10 km mamy do dyspozycji tylko jeden wiadukt i jedną kładkę dla pieszych. Dodatkowo istnieje 5 przejść powierzchniowych (pasy na drodze bez świateł), ale są one niebezpieczne ze względu na dużą prędkość przejeżdżających pojazdów” – czytamy w przesłanym dziś do Ministra Transportu piśmie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany. Jako rozwiązania tymczasowe mieszkańcy proponują wyposażenie istniejących przejść w sygnalizację świetlną oraz wprowadzenie ograniczenia prędkości.

To już drugi taki protest. Pierwszy odbył się 18 marca – wtedy przez zakopiankę przechodziło ok. 350 osób. Organizatorzy zapowiadają, że jeśli po niedzielnej blokadzie nadal nie będzie żadnej reakcji ze strony władz, będą kolejne manifestacje. „Blokowanie zakopianki jest wyrazem determinacji i bezsilności mieszkańców” – zaznaczają w piśmie do ministra Sławomira Nowaka.

« 1 »