W ten weekend szykuje się wielkie wydarzenie ewangelizacyjne na stadionie Cracovii i w Łagiewnikach. O szczegółach poinformowano na specjalnej konferencji prasowej w krakowskiej kurii.
Nowa ewangelizacja Krakowa jest dziełem 50 wspólnot działających na terenie archidiecezji. W jej przygotowanie od listopada ub. roku zaangażowanych jest ponad 3 tysiące osób. Finał akcji, prowadzonej pod hasłami „Bliżej, mocniej, więcej” oraz „Jestem”, będzie miał miejsce od piątku przez dwa dni na stadionie Cracovii, a w niedzielę w łagiewnickim sanktuarium. Eucharystię odprawi tam kard. Stanisław Dziwisz, który specjalnie w tym celu przyjedzie do Krakowa z Rzymu, gdzie przebywa na synodzie biskupów poświęconym właśnie nowej ewangelizacji.
– Tego wydarzenia nie byłoby bez opieki i wsparcia księdza kardynała – podkreślił bp Grzegorz Ryś, który kieruje sekretariatem ds. nowej ewangelizacji w krakowskiej kurii. Bp Ryś odniósł się w ten sposób do publikacji próbujących przeciwstawić akcję BMW marszom w obronie Telewizji Trwam, wpisać ją w rzekomy konflikt między Kościołem otwartym a „radiomaryjnym”, a „postępowego” bp. Rysia przeciwstawić kardynałowi zamykającemu Kościół w „oblężonej twierdzy”. – To nie jest odpowiedź na cokolwiek, nasza akcja nie jest „przeciw” komuś – protestował bp Ryś, podkreślając, że kard. Dziwisz nie tylko cały czas „kibicuje” nowej ewangelizacji, ale był współautorem całego przedsięwzięcia. – To on wymyślił, by jej miejscem był stadion Cracovii – ujawnił „Gościowi” bp Ryś. – Cała akcja jest prowadzona od roku i nie należy jej w ogóle wiązać z politycznymi sporami – podkreślił.
Dr Andrzej Sionek, kierujący Szkołą Ewangelizacji „En Christo”, przypomniał, że początki nowej ewangelizacji Krakowa sięgają... 1977 roku i są związane z postaciami ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyły oraz ks. Franciszka Blachnickiego. Tamto dziedzictwo zostało utrwalone w działalności kilkudziesięciu ruchów i wspólnot. – Dziś ten sposób przekazywania wiary przestaje funkcjonować gdzieś obok, a staje się centralnym zadaniem Kościoła – podkreślił Andrzej Sionek.
Bp Ryś powtórzył, że wydarzenia nadchodzącego weekendu to nie „event” lub „show”, mimo że do ich promocji wykorzystano najnowocześniejsze narzędzia marketingowe. To także nie koniec, ale początek ewangelizacji, która swój ciąg dalszy będzie miała w parafiach. Każdy uczestnik spotkań dostanie dokładne informacje, gdzie może uzyskać odpowiedź na nurtujące go pytania. Będą do jego dyspozycji wolontariusze, niosący także posługę modlitwy. – Nowością tego przedsięwzięcia jest to, że choć ma mieć charakter masowy, będzie przede wszystkim spotkaniem Osoby z osobą – mówił bp Ryś.
O programie i przebiegu ewangelizacji Krakowa będziemy informować obszernie i na bieżąco na naszych stronach.