Publikacje krakowskich autorów znalazły się w finale prestiżowego konkursu „Książka Historyczna Roku”. Można głosować na nie przez internet do końca października.
Konkurs „Książka Historyczna Roku” jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Do finału w kategorii naukowej zakwalifikowano w bieżącym roku monografię Macieja Korkucia, historyka z krakowskiego oddziału IPN – „Józef Kuraś »Ogień«. Podhalańska wojna 1939–1945”, w kategorii popularnonaukowej zaś – dwutomowe dzieło Mirosława Lewandowskiego i Macieja Gawlikowskiego „Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981–1982”, które przedstawialiśmy już na łamach krakowskiego GN.
Na prawie 1000 stronach autorzy opisują przede wszystkim działalność Konfederacji Polski Niepodległej i związanych z nią środowisk. Ponieważ jednak konfederaci angażowali się również w działania podziemnej „Solidarności”, powstał panoramiczny obraz ówczesnych wydarzeń. Jak słusznie zauważył prof. Tomasz Gąsowski z UJ, autorom udało się „odtworzyć klimat »konspiracyjnego« Krakowa roku 1982”, co „rzadko jest udziałem profesjonalnych historyków”. – Zawartość I tomu podzieliliśmy na cztery rozdziały, umownie odpowiadające czterem porom roku. Nazwa pory roku określa zarazem dominujące nastroje w Krakowie i w Polsce w danym czasie: zimowy okres przerażenia i strachu, wiosenna nadzieja i wzrastający opór społeczny, intensywne walki uliczne latem oraz niemniej gorąca jesień, która z czasem przeszła w okres smutnej rezygnacji – mówią autorzy.
O krakowskich wydarzeniach z roku 1982, omawianych w książce Lewandowskiego i Gawlikowskiego, można przeczytać więcej na stronie internetowej: www.gaznaulicach.pl.
-Aby oddać głos, należy wejść na stronę: www.ksiazkahistorycznaroku.pl i zagłosować w obu kategoriach przez zaznaczenie pól umieszczonych obok miniatur okładek książek. Przez cały październik można głosować jeden raz dziennie. Co tydzień wśród uczestników plebiscytu odbywa się losowanie cennych nagród.
Żeby głos był ważny, trzeba go oddać równocześnie na książki z obu kategorii: popularnonaukowej, w której startuje „Gaz na ulicach”, oraz naukowej, w której nominowane są m.in. książki Sławomira Cenckiewicza „Długie ramię Moskwy” oraz Macieja Korkucia o „Ogniu”- informują Mirosław Lewandowski i Maciej Gawlikowski. - Głosować można na jedną tylko książkę z każdej kategorii. – Jeśli państwo pomogą nam wygrać, o co prosimy, przyspieszy to nasze prace nad kolejnymi tomami – apelują autorzy „Gazu na ulicach”.