Z Polskiej Nagrody im. Sergio de Mello cieszą się w Laskach, w Rabce i… w Rwandzie. Siostra Rafaela wszędzie tam jest kochana.
„Za odwagę i bezpośrednią pomoc ofiarom konfliktów i wojen, konsekwentne działania na rzecz praw człowieka oraz organizację opieki nad niewidomymi, szczególnie dziećmi, bez względu na ich pochodzenie i niezależnie od wyznawanej religii” – tak brzmiało uzasadnienie przyznania Polskiej Nagrody im. Sergio de Mello w kategorii „osoba” siostrze Rafaeli, czyli Urszuli Nałęcz. Statuetkę odebrała 18 października w krakowskiej Willi Decjusza, w ramach międzynarodowej konferencji „Tolerancja: modele, metamorfozy, implikacje”.
Laureatka ma za sobą imponujące działania na rzecz innych ludzi, szczególnie niewidomych dzieci. Przez długi czas pełniła funkcję pedagoga w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Laskach, który właśnie takim dzieciom stwarza możliwość nauki i normalnego funkcjonowania. Siedem lat spędziła w Indiach, tworząc tam podobną placówkę. Budowała też i w Polsce – kaplicę w szkole dla niewidzących w Rabce, dom rekolekcyjny w Laskach. Opiekowała się sierotami w RPA. Aktualnie pracuje w Rwandzie, gdzie również dzięki jej staraniom powstał Ośrodek Edukacyjny dla Niewidomych w Kibeho.
Siostra Rafaela, mimo licznych zasług, jest osobą niezwykle skromną. Otrzymawszy nagrodę nie kryła wzruszenia, ale natychmiast podkreśliła, iż nie zasłużyła na to wyróżnienie. W swoim przemówieniu przede wszystkim dziękowała – rodzicom, siostrom pracującym w Laskach oraz matce Elżbiecie Czaskiej – Założycielce Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, do którego należy laureatka.
„Cierpienie człowieka nie jest prywatną sprawą, lecz powodem do niesienia mu pomocy” – podsumowała działalność siostry Rafaeli pani Irena Wóycicka, Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP.
Polska Nagroda im. Sergio Vieira de Mello – Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w latach 2002-2003 przyznana została już po raz dziewiąty przez Stowarzyszenie Willa Decjusza. Ma na celu wyróżnienie osób z Polski i zagranicy, które szczególnie zasłużyły się na rzecz pokojowej współpracy społeczeństw różnych religii i kultur. Statuetka przyznawana jest w dwóch kategoriach – osoba oraz organizacja pozarządowa. W tym roku oprócz siostry Rafaeli wyróżniono też „People In Need”, a także przyznano Nagrodę Honorową dla Arnolda Wellman’a.