Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jezuickie nowości wydawnicze

Krakowscy jezuici przygotowali na Targi Książki ciekawe publikacje. Jest wśród nich m.in. nowa książka ks. bp. Grzegorza Rysia.

Goście odbywających się od 25 do 28 października w Krakowie Targów będą mieli okazję zapoznać się na stoisku jezuickiego Wydawnictwa WAM z nowymi książkami autorów krakowskich. „Skandal Miłosierdzia. Rozważania dla każdego” napisał bp Grzegorz Ryś. „Ta książka zrodziła się z konkretnego WYDARZENIA, jakim jest peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po parafiach diecezji krakowskiej. W wielu miejscach diecezji było mi dane w niej uczestniczyć, przewodniczyć liturgii, głosić homilie” – pisze autor. „Spotkanie z miłosiernym Bogiem odsłania przed nami dwie tajemnice o naszym własnym istnieniu. Tę ciemną o naszym grzechu i tę jasną o Jezusowym odkupieniu. Dopiero w świetle tej drugiej możemy się »oczyścić«, czyli powrócić do prawdy o swoim imieniu, o godności. Znów będziemy mieć w sobie życie, czyli miłość bezinteresowną, przekraczającą miarę sprawiedliwości” – dodaje. Napisana przystępnym językiem książka może być swoistym przewodnikiem po Bożym Miłosierdziu, zarówno dla tych parafian archidiecezji krakowskiej, którzy już przeżyli peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego, jak i dla tych, którzy na nią dopiero czekają.

Prekursorką orędzia o Bożym Miłosierdziu była św. Teresa z Lisieux. Wydawałoby się, że napisano już o niej wszystko. Tymczasem Joanna Petry-Mroczkowska, uczona i pisarka, która – jak sama mówi – „pomieszkuje trochę w Krakowie, trochę pod Waszyngtonem”, jeszcze raz zmierzyła się z jej biografią. Efektem jest książka „Teresa z Lisieux. Siostra wierzących i wątpiących”. Autorka jasno przedstawia, w jaki sposób młoda karmelitanka z Normandii stała się doktorem Kościoła, choć nie była teologiem ani nie pełniła żadnej funkcji nauczycielskiej.

Wydawnictwo WAM wydaje od wielu lat serię książeczek „Wielcy Ludzie Kościoła”. Dobrzy autorzy, przystępna treść i kieszonkowy format powodują, że biografie owych wielkich postaci, choć niekoniecznie formalnie uznanych przez Kościół za świętych, wędrują pod przysłowiowe strzechy. Teraz wznowiono m.in. napisaną przez o. Wiesława Dawidowskiego z krakowskiego klasztoru augustianów biografię św. Rity. Książka zaczyna się intrygującym wstępem: „Czy można zaliczyć do panteonu Wielkich Ludzi Kościoła zwyczajną kobietę, która przeszła do historii jako nieszczęśliwa żona, zdruzgotana matka, wdowa, wreszcie zakonnica i stygmatyczka? (...) Nie pozostał nam po niej żaden wiersz ani tekst pisany prozą, bo nie napisała dosłownie niczego. Historiografowie nie odnotowali ani jednego słowa, jakie wyszłoby z jej ust. (...) Pomimo to, św. Rita przyćmiła blask niejednego świętego, gdyż po jej śmierci pobożny lud odkrył, że najgłębszym pragnieniem tej prostej kobiety była jedynie reforma siebie i swoich najbliższych. Do dzisiaj Święta od Róż, jak ją nazywa pobożność ludowa, jest obecna w świadomości wielu katolików jako potężna orędowniczka, patronka spraw niemożliwych do dokonania, a jej kult na całym świecie obejmuje kilka milionów kobiet i mężczyzn”. Nieprzypadkowo sylwetkę tej żyjącej we Włoszech na przełomie XIV i XV wieku świętej napisał krakowski augustianin. Bo właśnie w augustiańskim kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu kult św. Rity z Cascii jest bardzo żywy.

Już niedługo kolejnym doktorem Kościoła zostanie św. Jan z Avili, wybitny XVI-wieczny hiszpański kaznodzieja, pisarz i reformator.  Dlatego warto zapoznać się z jego życiorysem, napisanym przez ks. prof. Kazimierza Panusia, krakowskiego historyka Kościoła i wydanym również w ramach wspomnianej jezuickiej serii biograficznej. Najnowszą książeczką z tej serii jest napisana przez ks. Piotra Karpińskiego biografia żyjącego w średniowieczu św. Brunona z Kolonii, założyciela pustelniczego zakonu kartuzów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy