Jezuickie nowości wydawnicze

Krakowscy jezuici przygotowali na Targi Książki ciekawe publikacje. Jest wśród nich m.in. nowa książka ks. bp. Grzegorza Rysia.

Goście odbywających się od 25 do 28 października w Krakowie Targów będą mieli okazję zapoznać się na stoisku jezuickiego Wydawnictwa WAM z nowymi książkami autorów krakowskich. „Skandal Miłosierdzia. Rozważania dla każdego” napisał bp Grzegorz Ryś. „Ta książka zrodziła się z konkretnego WYDARZENIA, jakim jest peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po parafiach diecezji krakowskiej. W wielu miejscach diecezji było mi dane w niej uczestniczyć, przewodniczyć liturgii, głosić homilie” – pisze autor. „Spotkanie z miłosiernym Bogiem odsłania przed nami dwie tajemnice o naszym własnym istnieniu. Tę ciemną o naszym grzechu i tę jasną o Jezusowym odkupieniu. Dopiero w świetle tej drugiej możemy się »oczyścić«, czyli powrócić do prawdy o swoim imieniu, o godności. Znów będziemy mieć w sobie życie, czyli miłość bezinteresowną, przekraczającą miarę sprawiedliwości” – dodaje. Napisana przystępnym językiem książka może być swoistym przewodnikiem po Bożym Miłosierdziu, zarówno dla tych parafian archidiecezji krakowskiej, którzy już przeżyli peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego, jak i dla tych, którzy na nią dopiero czekają.

Prekursorką orędzia o Bożym Miłosierdziu była św. Teresa z Lisieux. Wydawałoby się, że napisano już o niej wszystko. Tymczasem Joanna Petry-Mroczkowska, uczona i pisarka, która – jak sama mówi – „pomieszkuje trochę w Krakowie, trochę pod Waszyngtonem”, jeszcze raz zmierzyła się z jej biografią. Efektem jest książka „Teresa z Lisieux. Siostra wierzących i wątpiących”. Autorka jasno przedstawia, w jaki sposób młoda karmelitanka z Normandii stała się doktorem Kościoła, choć nie była teologiem ani nie pełniła żadnej funkcji nauczycielskiej.

Wydawnictwo WAM wydaje od wielu lat serię książeczek „Wielcy Ludzie Kościoła”. Dobrzy autorzy, przystępna treść i kieszonkowy format powodują, że biografie owych wielkich postaci, choć niekoniecznie formalnie uznanych przez Kościół za świętych, wędrują pod przysłowiowe strzechy. Teraz wznowiono m.in. napisaną przez o. Wiesława Dawidowskiego z krakowskiego klasztoru augustianów biografię św. Rity. Książka zaczyna się intrygującym wstępem: „Czy można zaliczyć do panteonu Wielkich Ludzi Kościoła zwyczajną kobietę, która przeszła do historii jako nieszczęśliwa żona, zdruzgotana matka, wdowa, wreszcie zakonnica i stygmatyczka? (...) Nie pozostał nam po niej żaden wiersz ani tekst pisany prozą, bo nie napisała dosłownie niczego. Historiografowie nie odnotowali ani jednego słowa, jakie wyszłoby z jej ust. (...) Pomimo to, św. Rita przyćmiła blask niejednego świętego, gdyż po jej śmierci pobożny lud odkrył, że najgłębszym pragnieniem tej prostej kobiety była jedynie reforma siebie i swoich najbliższych. Do dzisiaj Święta od Róż, jak ją nazywa pobożność ludowa, jest obecna w świadomości wielu katolików jako potężna orędowniczka, patronka spraw niemożliwych do dokonania, a jej kult na całym świecie obejmuje kilka milionów kobiet i mężczyzn”. Nieprzypadkowo sylwetkę tej żyjącej we Włoszech na przełomie XIV i XV wieku świętej napisał krakowski augustianin. Bo właśnie w augustiańskim kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu kult św. Rity z Cascii jest bardzo żywy.

Już niedługo kolejnym doktorem Kościoła zostanie św. Jan z Avili, wybitny XVI-wieczny hiszpański kaznodzieja, pisarz i reformator.  Dlatego warto zapoznać się z jego życiorysem, napisanym przez ks. prof. Kazimierza Panusia, krakowskiego historyka Kościoła i wydanym również w ramach wspomnianej jezuickiej serii biograficznej. Najnowszą książeczką z tej serii jest napisana przez ks. Piotra Karpińskiego biografia żyjącego w średniowieczu św. Brunona z Kolonii, założyciela pustelniczego zakonu kartuzów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..