Tłumy ludzi już od 9.00 czekały 27 października na otwarcie Targów Książki. Tymczasem hala targowa otwierała swe podwoje dopiero godzinę później.
Miłośników dobrych lektur nie odstraszyły jednak długie kolejki. Ustawiały się m.in. do ks. kard. Stanisława Nagy’ego, który na stoisku „Białego Kruka” podpisywał wraz z fotografikiem Adamem Bujakiem wydaną przez tę oficynę biografię bł. Jana Pawła II swojego autorstwa.
Swoją ofertę wydawniczą prezentowały również muzea krakowskie. – Długo oczekiwaną nowością jest II tom albumu „Skarby krakowskich klasztorów” Janusza T. Nowaka i Witolda Turdzy. To dokumentacja kolejnych siedmiu spośród piętnastu wystaw zorganizowanych w naszym muzeum w latach 1999–2007 – mówi Ewa Markiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ciekawy sposób propagowania i zarazem finansowego wspierania swych zbiorów zaprezentowało Muzeum Narodowe. Można tam było kupić nasiona kwiatów m.in. malwy czarnej, maciejki, słonecznika i groszku pachnącego, zapakowane w ozdobne torebki z reprodukcjami pięknych obrazów ze zbiorów MNK m.in. „Helenki z kubkiem”, „Nasturcji” i „Słonecznika” Stanisława Wyspiańskiego, „Japonki” i „Martwej natury z kawonami” Józefa Pankiewicza oraz „Róży Sauronu (Portret Zofii Minderowej)” i „Portretu żony. Na letnim mieszkaniu”. Każda torebka odsyłała do tego oddziału muzealnego, gdzie przechowywany jest reprodukowany obraz. Przy Domu Mehoffera jest również ogród, gdzie można zobaczyć kwiaty wysiane z nasion krakowskiej firmy „Polan”. Firma przeznacza 5 proc. ze sprzedaży nasion w torebkach z reprodukcjami malarstwa polskiego na wsparcie Muzeum Narodowego w Krakowie.
Miłośnicy malarstwa mieli okazję spotkać się na Targach z prof. Dorotą Kudelską, autorką najnowszej biografii Jacka Malczewskiego wydanej przez wydawnictwo W.A.B. – To owoc kilkunastoletniej pracy. Udało mi się odnaleźć nowe szczegóły biografii twórczej Malczewskiego i sprostować nieścisłości pokutujące od lat w publikacjach naukowych i popularnych – powiedziała autorka, historyczka sztuki z KUL.