Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wymieniono krzyż pod Wawelem

Wymieniono Krzyż Narodowej Pamięci stojący u stóp Wawelu. Drewno krzyża zamontowanego w 1990 r. na placyku obok kościółka św. Idziego było już zmurszałe.

Jest to wierna replika znaku pamięci narodowej, postawionego staraniem Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”,  Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego oraz Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w maju 1990 r. przez ówczesnego metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Konieczność wymiany była związana z pogarszającym się z miesiąca na miesiąc stanem drewna modzrewiowego. Replikę wykonała ta sama firma Madoniów z Suchej Beskidzkiej, która robiła oryginał 22 lata temu.

Ze względu na napis „1940 Katyń 1990”, ponad pięciometrowy krzyż ustawiony na pl. o. gen. Adama Studzińskiego bywa zwany potocznie, lecz niewłaściwie „Krzyżem katyńskim”. Odbywają się pod nim rozmaite uroczystości patriotyczne.

Nowy krzyż w czwartek 8 listopada o godz. 12.00 poświęci metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a stary trafi na Wzgórze Pamięci Narodowej w Morawicy przy kościele św. Bartłomieja. Proboszczem jest tam zasłużony kapelan małopolskiej „Solidarności”.

Warto dodać, że wiodącą rolę w instalacji dawnego krzyża, jak i obecnej jego repliki, odegrał należący do Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej Józef Skotnicki, dyrektor Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma