Uniwersytet Jagielloński znajdzie się w konsorcjum, które chce zbudować największy w Europie radioteleskop i utworzyć Narodowe Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej.
– Nasz uniwersytet znajdzie się tam obok ośmiu innych uczelni i instytucji naukowych – poinformowała Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka uczelni. – Z pomocą nowego radioteleskopu będzie można prowadzić badania m.in. z dziedziny kosmologii, w tym ewolucji wszechświata, ale też fizyki cząstek elementarnych czy chemii kosmicznej.
Potrzeba wybudowania dużego radioteleskopu jest paląca, gdyż – jak na razie – uczeni polscy, prowadzący zaawansowane badania astronomiczne, muszą korzystać z radioteleskopów za granicą.
Aparat powstałby na terenie Dębowca w Borach Tucholskich. Jego średnicę zaplanowano na 120 metrów. Byłby więc największym radioteleskopem w Europie i jednym z największych w świecie. – Urządzenie pozwoliłby zbierać dane z miejsc oddalonych od Ziemi o miliardy lat świetlnych, w tym także sięgających początku Wszechświata – wyjaśnia rzeczniczka UJ.