Nowy numer 25/2018 Archiwum

Sięgną do gwiazd

Uniwersytet Jagielloński znajdzie się w konsorcjum, które chce zbudować największy w Europie radioteleskop i utworzyć Narodowe Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej.

– Nasz uniwersytet znajdzie się tam obok ośmiu innych uczelni i instytucji naukowych – poinformowała Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka uczelni. – Z pomocą nowego radioteleskopu będzie można prowadzić badania m.in. z dziedziny kosmologii, w tym ewolucji wszechświata, ale też fizyki cząstek elementarnych czy chemii kosmicznej.

Potrzeba wybudowania dużego radioteleskopu jest paląca, gdyż – jak na razie – uczeni polscy, prowadzący zaawansowane badania astronomiczne, muszą korzystać z radioteleskopów za granicą.

Aparat powstałby na terenie Dębowca w Borach Tucholskich. Jego średnicę zaplanowano na 120 metrów. Byłby więc największym radioteleskopem w Europie i jednym z największych w świecie. – Urządzenie pozwoliłby zbierać dane z miejsc oddalonych od Ziemi o miliardy lat świetlnych, w tym także sięgających początku Wszechświata – wyjaśnia rzeczniczka UJ.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma