Premiera w Radiu Kraków

Radio Kraków nada 11 listopada premierę słuchowiska „Dumanowski – dokumenty z odnalezionej biografii”. To adaptacja powieści Wita Szostaka.

Radio Kraków kontynuuje nadawanie słuchowisk, z tworzenia  których niegdyś słynęło. Po „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna przyszedł czas na dzieło literatury współczesnej. Jan Klata, nowy dyrektor Narodowego Starego Teatru, przygotował dla radia dokonaną przez Sebastiana Majewskiego adaptację powieści „Dumanowski” autorstwa krakowskiego pisarza Wita Szostaka.

11 listopada o godz. 12, po hejnale z wieży Mariackiej, z anteny radiowej padną słowa: „Kiedy żył, kochał go cały Kraków. Kiedy umarł, płakali za nim wszyscy (choć każdy z innego powodu)”. Tak zacznie się eksperymentalne słuchowisko, które z przerwami potrwa do 23.00. Kolejne odsłony będą wchodziły na antenę po serwisach informacyjnych, nadawanych o pełnych godzinach.

Eksperymentalność słuchowiska polega m.in. na połączeniu fikcji literackiej z autentycznymi nagraniami np. głosu marszałka Józefa Piłsudskiego.

A kim jest sam bohater tytułowy? „Dumanowski urodził się w dniu trzeciego rozbioru Polski w 1795 r. Zmarł 12 listopada 1918 r., w dniu, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Ponad 70 lat swojego 123-letniego życia spędził w Krakowie. Jako prezydent Republiki Krakowskiej uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach miasta. To za jego sprawą wybudowano Nowe Miasto, to on stał za wybudowaniem Teatru im. Słowackiego” – przedstawia go Radio Kraków. Ta postać literacka spotyka się z postaciami, które istniały naprawdę, ale... Nic nie jest takie, jak uczy nas historia. Józafat Dumanowski spotyka się m.in. z mieszkającymi w Krakowie Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Żaden z nich nie osiągnął sławy na polu literackim. Złamali swoje pióra i pisywali zaledwie fraszki. Słowo „świtezianka” stało się zaś wkładem Mickiewicza do języka polskiego jako określenie „damy lekkich obyczajów". Słowacki dożywa późnej starości jako minister finansów Republiki Krakowskiej, zaś Mickiewicz – za namową Dumanowskiego – zostaje księdzem i otrzymuje sakrę biskupią.

W słuchowisku przedstawiającym w sposób fascynujący alternatywną historię Krakowa w czasach rozbiorów usłyszymy: Juliusza Chrząstowskiego, Annę Radwan-Gancarczyk, Ewę Kolasińską, Wiktora Logę-Skarczewskiego, Romana Gancarczyka, Mieczysława Grąbkę, Adama Nawojczyka, Zbigniewa Rucińskiego, Zbigniewa W. Kaletę, Zygmunta Józefczaka oraz Krzysztofa Globisza w tytułowej roli Józafata Dumanowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..