Ten kościół jest jednym z najpiękniejszych obiektów kompleksu klasztornego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Komisja konserwatorska pozytywnie zaopiniowała przeprowadzone w bieżącym roku prace konserwatorskie. Wymieniona została m.in. więźba dachowa świątyni, przeprowadzono też prace kamieniarskie zewnętrznych elementów zabytku (wykonano konserwację techniczną i estetyczno-plastyczną kamiennej elewacji wraz z konserwacją polichromii w kopule kruchty). W planach ojców bernardynów jest też konserwacja ogrodzenia, groty oraz bezpośredniego kościoła.
Remont finansowany był częściowo z grantu ministerstwa kultury, częściowo zaś z funduszy własnych klasztoru.
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Polsce kalwarią. Jej fundatorem jest wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski, który postanowił w swoich posiadłościach odwzorować miejsca Ziemi Świętej. Powstały 42 kościoły i kaplice wkomponowane w beskidzki krajobraz.
Kościół Grobu Matki Boskiej powstał na planie wydłużonego prostokąta z półkolistą absydą od strony wschodniej i półeliptyczną kruchtą od strony zachodniej. Świątynia nosi cechy baroku i należy do najpiękniejszych obiektów sakralnych w Kalwarii. Kościół konsekrował bp Tomasz Oborski w 1642 r.