Nowy numer 03/2020 Archiwum

Planują nowy Kraków

Trwają prace nad studium wyznaczającym rozwój przestrzenny Krakowa. Określi ono wizję rozwoju miasta do 2030 roku.

Wstępny projekt zaprezentowano w krakowskim magistracie. – Studium nie jest dokumentem prawnym. Będzie miało jednak wpływ na plany zagospodarowania przestrzennego w poszczególnych częściach miasta – powiedziała Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.

Wizja rozwoju miasta w ciągu kolejnych kilkunastu lat jest porywająca. Miałoby powstać m.in. Nowe Miasto, dzielnica utworzona na poprzemysłowych terenach Rybitw i Płaszowa. W wyniku planów modernizacyjnych Nowa Huta byłaby „jeszcze nowsza”. Kraków zaś wykorzystałby wreszcie szansę, jaką daje Wisła. Zwróciłby się do niej twarzą. Miasto miałoby poza tym rozwijać się w swoich dotychczasowych granicach, nie anektując terenów sąsiednich gmin.

Rewolucyjnym rozwiązaniem byłaby budowa metra. – To konieczność – przekonywał Stanisław Albricht, zwolennik tego rozwiązania problemu komunikacji miejskiej. – Jeśli go nie zbudujemy, miasto zatka się komunikacyjnie, bo tramwaje i autobusy nie będą w stanie przetransportować wzrastającej liczby pasażerów.

Gdyby jednak do realizacji planowanych trzech linii metra nie doszło, to i tak sieć tras tramwajowych ulegnie znacznej zmianie. Tramwaje miałyby dojeżdżać np. wzdłuż ul. księcia Józefa aż do Przegorzał (teraz docierają jedynie do Salwatora).

Studium ma być gotowe w połowie przyszłego roku. O zawartych tam planach rozwoju Krakowa napiszemy obszerniej w 48. numerze GN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama