Rozpoczyna się kolejny konkurs dla młodych śpiewaków. 27 osób weźmie udział w piątej edycji Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej.
Organizatorem odbywającego się od 2004 r. w Krakowie konkursu jest Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz”.
– Do udziału w nim co dwa lata zgłasza się kilkudziesięciu młodych śpiewaków – powiedział Jacek Chodorowski, sekretarz konkursu. – To dla nich próba sił wokalnych, otwierająca dla niektórych drogę na prestiżowe sceny muzyczne w kraju i za granicą – dodał.
Patronka festiwalu Iwona Borowicka (1929–1984) była legendarną primadonną Operetki Krakowskiej. – Publiczność ją uwielbiała, partnerzy podziwiali. Przedstawienia z jej udziałem miały w sobie coś elektryzującego, niecodziennego. Do dzisiaj stanowią swoisty punkt odniesienia, do którego porównuje się obecne spektakle. A równocześnie była bardzo zwykłą, skromną osobą – mówi J. Chodorowski, autor książki o artystce.
Przesłuchania pierwszego etapu konkursu odbędą się 29 i 30 listopada w Filharmonii Krakowskiej. Przesłuchania drugiego etapu rozpoczną się 1 grudnia o godz. 14 w sali Złotej Filharmonii Krakowskiej i będą otwarte dla publiczności. Koncert galowy odbędzie się 2 grudnia o godz. 18 w sali koncertowej FK.
W jury konkursowym zasiądą znani śpiewacy, m. in. Wiesław Ochman (przewodniczący), Jadwiga Romańska i Alicja Węgorzewska- Whiskerd. Uczestnicy będą musieli zaśpiewać m.in. arie i pieśni z operetek: Emericha Kalmana „Hrabina Marica”, „Księżniczka czardasza”, Franciszka Lehara „Wesoła wdówka” i Jana Straussa „Baron cygański”, „Noc w Wenecji”, które śpiewała niegdyś patronka konkursu. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe oraz rzeczowe, m.in. możliwość udziału w koncertach i spektaklach muzycznych.
Dyrektorzy oper biją się o laureatów. Przykładem jest np. zwyciężczyni z 2006 roku Justyna Stolarska-Reczeniedi, która już w styczniu następnego roku zadebiutowała jako solistka w warszawskim Teatrze Wielkim, gdzie śpiewa do dziś. Sukcesy w przedstawieniach operetkowych i musicalowych odnosi również wszechstronnie wykształcona krakowianka Joanna Trafas, laureatka III nagrody w konkursie z 2010 r.
– Szlif artystyczny, jaki młodzi artyści otrzymują w trakcie przygotowań i udziału w konkursie, procentuje potem dobrze. Nie każdy wokalista kształcony do wykonywania ról operowych odnajduje się dobrze w operetce. Stąd nasi laureaci, wyszkoleni w specyfice operetkowej praktyki wokalnej, są tak pożądani w teatrach muzycznych – oceniła Ewa Warta-Śmietana, znana krakowska śpiewaczka, twórczyni i prezes „Czardasza”.
Formą propagowania talentów młodych uczestników konkursów im. Borowickiej jest m.in. ich udział w koncertach organizowanych przez Fundację „Czardasz”. – Bo ludzie potrzebują piękna – powiedziała E. Warta-Śmietana.