„Prawo łaski i łaska wolności” – wydana w tym roku książka autorstwa ks. Pawła Łukaszki doczekała się promocji w jego rodzinnym mieście.
Obchodzący w tym roku 25-lecie kapłaństwa proboszcz z Koszówki, urodzony i wychowany w Nowym Targu, przedstawia w niej postać o. Bernharda Häringa, teologa moralisty, z którym długo korespondował.
– Porównanie teologii ze sportem jest dość karkołomne, ale okazuje się, że w przypadku księdza Pawła, wybitnego sportowca, można to powiązać – powiedział burmistrz Marek Fryźlewicz podczas promocji. – Oto cytat z książki o teologu ojcu Bernhardzie Häringu: „Także uprawianie teologii można porównać z uprawianiem sportu, jeśli pielęgnujemy ducha wzajemnej wdzięczności z bycia z innymi i dla innych i jeżeli cieszymy się, widząc, że inni nas wyprzedzają. Tylko wspólna radość jest prawdziwą radością”. Myślę, że to jest istota tego dzisiejszego spotkania – przywitał gości włodarz Nowego Targu.
Ks. Łukaszka opowiadał o genezie swojej książki – o korespondencji z redemptorystą i szczególnych przeżyciach duchowych związanych z tym wieloletnim kontaktem. Powiedział, że publikacja powstała z wdzięczności za tę duchową łączność. Na chwilę skupił się na ostatnim z fragmentów tekstu o. Häringa zamieszczonym w książce, porównując go do literatów, którzy przed laty przewidzieli wiele dzisiejszych zjawisk czy wynalazków. – Ojciec Häring też daje taką „fikcję” Kościoła w przyszłości, takie teologic-fiction. Mówi, że kiedyś każdy człowiek odnajdzie w drugim człowieku to, co jest fundamentem Ewangelii – brata, siostrę, wolność od przemocy.
Kilka dni wcześniej w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiona została tradycyjna Msza odpustowa w intencji miasta Nowy Targ. Święta jest bowiem oficjalnie zatwierdzoną przez Watykan patronką stolicy Podhala. Eucharystia była połączona ze srebrnym jubileuszem kapłaństwa wywodzącego się z tej parafii ks. Pawła Łukaszki, niegdysiejszego wybitnego bramkarza hokeistów Podhala Nowy Targ, a obecnie kapłana i duszpasterza sportowców.
Homilię wygłosił o. Andrzej Gołębiowski, salezjanin. Przybliżył sylwetkę Terezy Fajksovej, Miss Ziemi, a następnie przyrównał jej przelotną urodę zewnętrzną do nieprzemijającego piękna ducha świętej Katarzyny, którą wspominamy po wielu wiekach. Bez porównań nie obyło się też przy osobie jubilata, którego kapłaństwo o. Gołębiowski przyrównał do pięknej róży z płatkami obrywanymi przez wszystkich tych, którym ks. Paweł służy jako duszpasterz.