Małopolscy górnicy obchodzą święto swojej patronki św. Barbary. Świętowano w Libiążu, Wieliczce i...Krakowie.
Dzisiaj rano orkiestra dęta z kopalni węgla w Libiążu oznajmiła swoim graniem o rozpoczęciu górniczego święta. Muzycy przemaszerowali w strojach galowych pod budynek Urzędu Miejskiego i dali tam koncert.
„Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. św. Barbary o godz. 9, a następnie górnicy przemaszerowali do libiąskiej hali sportowej, gdzie odbyła się uroczysta górnicza gala, podsumowująca cały rok" – poinformował Urząd Miasta Libiąż.
Świętowali również górnicy solni z Wieliczki. W poniedziałek 3 grudnia, w przeddzień Barbórki, bp Jan Zając odprawił w podziemnej kopalnianej kaplicy św. Kingi Mszę św. w ich intencji. W kazaniu podkreślił znaczenie salin wielickich w życiu narodu. – Być solą ziemi... Te słowa szczególnie trafiają do ludzi pracujących w tej kopalni – powiedział biskup Zając. – To symbol i świadectwo wielowiekowego trudu, zaś kaplica św. Kingi jest czytelnym znakiem wiary górników, symbolem mającym wymiar ewangelizacyjny – dodał. Odczytano również list okolicznościowy, skierowany do górników wielickich przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Działająca nieprzerwanie od XIII wieku kopalnia soli w Wieliczce przyjęła w październiku milionowego gościa, zwiedzającego jedną z podziemnych tras turystycznych. Kopalnia ma 240 km podziemnych chodników na dziewięciu poziomach oraz 2400 wydrążonych komór. W bieżącym roku otwarto nowy szlak „Trasa górnicza”. Odnowiono przy tym unikatowy XIV-wieczny szyb "Regis". W przyszłym roku zostaną zmodernizowane kolejne elementy kopalni.
Barbórkę święci się w Wieliczce nie tylko w kopalni, lecz także w całym mieście. Dziś o godz. 18 w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto (ul. Tadeusza Kościuszki 15) odbył się uroczysty koncert barbórkowy. Wyświetlono film o tegorocznych wydarzeniach w wielickiej kopalni soli. Zaprezentowano również widowisko połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni górniczych w wykonaniu regionalnych zespołów pieśni i tańca: „Mietniowacy”, „Sułkowianie” i „Raciborsko”. Orkiestra Straussowska „Obligato” wykonała zaś program „Muzyczne diamenty”. Zespół „Stare Strzechy” pokazał z kolei w dowcipny sposób dawne obyczaje górnicze.
Barbórkę świętowano dzisiaj również w Krakowie. Tu bowiem, w murach Akademii Górniczo-Hutniczej kształcą się przyszłe kadry górnictwa polskiego. Św. Barbara jest patronką uczelni.
„Jej obecność wśród nas podkreśla olbrzymia figura górująca nad pawilonem A-0 oraz historyczny jej witraż,umieszczony w holu głównym.Przed dziesięciu laty władze Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, wspierane przez władze AGH przywróciły piękną i starą tradycję »Pochodu Lisów«, w pierwowzorze niemieckim i austriackim zwaną »Paradą Górniczą«. Uroczysty pochód ulicami Krakowa pozwala - na chwilę - nasze miasto uczynić miastem górniczej radości” – napisał w odezwie barbórkowej dziekan Wydziału Górnictwa prof. Piotr Czaja.
O godz. 17.15, z ul. Krupniczej wyruszył zaśnieżonymi ulicami miasta „Orszak Górniczy”, czyli Lis Major z Młodymi Lisami wraz z władzami uczelni, pracownikami, gośćmi z przemysłu i studentami.
Przemarsz prowadziły: Orkiestra Reprezentacyjna AGH oraz Zawodowa Orkiestra Górnicza Południowego Koncernu Węglowego. Przez Rynek Główny, Szewską, Planty, pochód doszedł do Kolegiaty Akademickiej św. Anny, gdzie kard. Stanisław Dziwisz odprawił dla braci górniczej Mszę św.