Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prawa człowieka dzisiaj

W Krakowie zakończył się III Kongres Praw Człowieka, który trwał od 6 do 10 grudnia.

– Uniwersytet Jagielloński może tylko cieszyć się, że ta konferencja przebiegła tak dobrze i zgromadziła tak dużo osób z całego świata – mówił podczas konferencji prasowej w ostatnim dniu kongresu prof. Wojciech Nowak, rektor UJ. – To być może najważniejsze, że o prawach człowieka rozmawiają ludzie z różnych kultur i różnych cywilizacji – podkreślił. Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. Bogdan Szlachta dodał, że dużym zainteresowaniem cieszyły się zarówno posiedzenia plenarne, jak i warsztaty towarzyszące konferencji. – Mogliśmy poznać rozmaite punkty widzenia i przedyskutować istotne kwestie, które wpływają na myślenie o prawach człowieka i ich realizację we współczesnym świecie – mówił profesor.

Wspólnie z rzecznikiem praw obywatelskich prof. Ireną Lipowicz zapowiedzieli również utworzenie w Krakowie Centrum Praw Człowieka im. Pawła Włodkowica. – Mamy wielką nadzieję, że dzięki temu kongresowi będzie nam dane zrealizować tę ideę – mówił prof. Szlachta.

W kongresie uczestniczyło ok. 400 osób z całego świata: rzecznicy praw obywatelskich, działacze organizacji walczących o przestrzeganie praw człowieka, prawnicy i naukowcy. Obrady dotyczyły m.in. kwestii praw socjalnych w czasie kryzysu ekonomicznego, wpływu nowych technologii na prawa człowieka, problemów krajów arabskich i Partnerstwa Wschodniego.

W ostatnim dniu III Kongresu Praw Człowieka Nagrodę im. Pawła Włodkowica, przyznawaną przez polskiego rzecznika praw obywatelskich, odebrała Krystyna Mrugalska, od wielu lat zaangażowana w walkę o prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama