W Filharmonii Krakowskiej odbyło się podsumowanie i finał szóstej odsłony konkursu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Pięć zwycięskich zespołów w nagrodę pojedzie do Rzymu.
Projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” powstał w 2007 roku po to, by uwrażliwiać młodych ludzi na potrzeby innych i przygotowywać ich do aktywnej, społecznej działalności na rzecz potrzebujących.
Uwrażliwia. W dotychczasowych pięciu edycjach uczestniczyło ponad 26 tys. uczniów (wraz ze swoimi nauczycielami) z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski.
Wszyscy oni udowodnili, że młodzież w wolnym czasie nie tylko siedzi w domu przed komputerem lub bawi się na imprezach, lecz potrafi robić piękne i wzniosłe rzeczy: opiekować się chorymi osobami, cierpiącymi i umierającymi, robić im zakupy, sprzątać mieszkania, odwiedzać dzieci w domach dziecka, zabierać je na wycieczki, działać w szkolnych kołach Caritas, podejmować wolontariat w hospicjum... W sumie młodzież objęła już swoją pomocą ok. 30 tys. osób.
– Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Jana Pawła II, który w 2002 r. na krakowskich Błoniach prosił, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” i nieśli pomoc ludziom potrzebującym – tłumaczą przedstawiciele Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, organizatora konkursu.
Współorganizatorami są co roku: samorząd województwa małopolskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W tym roku w konkursie, w którym tak naprawdę nie ma przegranych, wzięło udział prawie 4 tys. uczniów i nauczycieli. Główną nagrodę – wycieczkę do Rzymu – zdobyło pięć zespołów uczniów z: Gimnazjum nr 63 im. Jana Pawła II w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Krakowie, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Białce, Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej, Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sadku-Kostrzy i Zespołu Szkół nr 3 im. ks. prof. J. Tischnera w Bochni.
Finaliści otrzymali też nagrody książkowe, listy gratulacyjne i specjalne statuetki.