Nowy numer 38/2023 Archiwum

W poszukiwaniu wspólnych wartości

Jutro o godz. 18 w auli Collegium Novum (ul. Gołębia 24) odbędzie się druga odsłona „Dziedzińca pogan”.

Tym razem w spotkaniu wezmą udział socjologowie. Poprzednio, podczas dyskusji polityków, jednym z głównych tematów była wspólnota, której zebrani doświadczali, działając w opozycji, gdy nie było można legalnie uprawiać polityki. Właśnie tych wartości – „wcześniejszych niż robienie polityki” – będzie dotyczyła jutrzejsza rozmowa w ramach drugiego „Dziedzińca pogan”.

– Chcieliśmy konsekwentnie zapytać o te wartości ludzi, którzy mają ogląd naszego społeczeństwa, także z perspektywy naukowej – mówił podczas zapowiadającej wydarzenie konferencji prasowej bp Grzegorz Ryś.

Początkowo w drugim „Dziedzińcu” mieli wziąć udział publicyści. Tę dyskusję przesunięto jednak na kolejne, trzecie spotkanie. – Jest bardzo dobrze, gdy z jednej rozmowy wynikają pytania, na które później wspólnie szukamy odpowiedzi – wyjaśniał biskup.

– Chcemy również nawiązać do lat 70. i 80. ub. wieku, kiedy wokół Kościoła gromadzili się ludzie o różnych poglądach – mówiła Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Mówiąc o idei „Dziedzińca pogan”, bp Ryś przywołał swoją rozmowę z kard. Gianfranco Ravasim, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury, który zajmuje się tą inicjatywą w wymiarze całego Kościoła. Kard. Ravasi przypomniał wtedy, że z założenia są to spotkania cykliczne, ale nie masowe – zaznaczył, że chodzi przede wszystkim o tworzenie środowiska, które chce ze sobą rozmawiać. Kardynał obiecał również, że zagości na jednym z kolejnych „Dziedzińców pogan” w Krakowie.

Bp Ryś zapowiedział również, że spotkaniu będą towarzyszyły dwa dodatkowe znaki: opłatka, uniwersalnego symbolu życzliwości, oraz góralskiej muzyki w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki, która także zawsze opiera się na podstawowych wartościach. Zachęcił też, by w dyskusji wzięli udział również goście pierwszego spotkania. – Chodzi właśnie o to, żeby to środowisko się rozrastało – przekonywał biskup.

Organizatorami wydarzenia są – tak, jak poprzednio – archidiecezja krakowska, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast