Miasto powiększyło się o ponad 4 hektary. Do Krakowa przyłączono na początku 2013 r. część sołectwa Zastów z gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
– Zmiana obejmuje obszar o powierzchni 4,6334 ha, zamieszkany przez 136 osób. Na tym terenie znajdują się 3 bloki mieszkalne oraz budynek interwencyjny zarządzany w imieniu gminy Kraków przez Zarząd Budynków Komunalnych, do którego kierowani są przez Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa przede wszystkim lokatorzy eksmitowani lub przenoszeni z innych krakowskich lokali. Istniejąca tu zabudowa ma charakter miejski. Integracji przenoszonego obszaru z terenem Krakowa sprzyja także układ komunikacji publicznej. Mieszkańcy budynków zlokalizowanych na wspomnianym terenie związani są z Krakowem miejscami pracy i nauki oraz korzystają z usług na terenie Krakowa (w tym z zakresu szkolnictwa, opieki zdrowotnej, administracji, itp.) – poinformowała Monika Frenkiel, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.
Zmiany dokonano rozporządzeniem Rady Ministrów. Została wcześniej skonsultowana z mieszkańcami Zastowa oraz gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
Obszar miasta liczy obecnie 326,85 km kw. Rozrastało się stopniowo. W 1257 r. zajmowało 0,5 km kw. Potem przyłączano kolejne tereny, m.in. Okół (1450), Kleparz (1792), Kazimierz ze Stradomiem (1800), Zakrzówek z Kapelanką, Dębniki, Półwsie Zwierzynieckie, Zwierzyniec, Czarną Wieś z Kawiorami i inne tereny (1910), Dąbie i Ludwinów (1911), Płaszów (1912), Łagiewniki, Borek Fałęcki, Kobierzyn, Bronowice, Przegorzały, Wolę Duchacką, Kurdwanów, Bieżanów i inne miejscowości (1941), Nową Hutę (1951), Tyniec, Sidzinę, Opatkowice i inne miejscowości (1973).
Kraków nie będzie się jednak rozrastał nadmiernie. Strategia rozwoju miasta do 2030 r. zakłada, że pozostanie ono zwarte, nie „pożerając” terenów sąsiednich gmin. Ewentualne zmiany terytorialne będą więc w przyszłości niewielkie.