Ukazał się album prezentujący zabytki sakralne Spytkowic i okolicy. Prezentacja odbyła się 16 lutego w miejscowym Wiejskim Domu Kultury.
Album „Skarby sakralne gminy Spytkowice i Doliny Karpia”, zrealizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Spytkowicach, zawiera opisy i fotografie wszystkich obiektów sakralnych tej gminy, w tym: 3 kościołów parafialnych, 7 kaplic, 89 kapliczek i krzyży oraz 25 kościołów z pozostałych 6 wspólnot Doliny Karpia: Brzeźnicy, Zatora, Przeciszowa, Osieka, Polanki Wielkiej i Tomic.
Drugą część publikacji stanowi mapa gminy Spytkowice, na rewersie której umieszczono lokalizację 99 obiektów, a na awersie – ich fotografie i legendę. Trzecia część przedstawia 10 widokówek z wybranymi zabytkami albumu. Prace nad wydaniem trwały 8 miesięcy. Obowiązki redakcyjne i koordynację działań przyjęła Alicja Kolasa, dyrektor GBP w Spytkowicach. Dzięki jej staraniom promocję wydania wzbogaciła wystawa „Skarby sakralne”, prezentująca fotografie kapliczek wraz z opisem.
– Nie przypuszczałem, że nasza mała ojczyzna jest tak wielką skarbnicą obiektów sakralnych. Świadczy to o bogactwie kultury materialnej i duchowej naszej społeczności. Chwalmy się nimi. Nasza gmina jest piękna nie tylko urodą naturalnego krajobrazu, ale także siłą tradycji, kultury i wiary w Boga naszych ojców oraz nas samych – podkreślił Mariusz Krystian, wójt gminy Spytkowice, pomysłodawca projektu.
Publikacja prezentuje kościoły parafialne, kaplice i obszernie traktuje kapliczki: słupowe, nadrzewne, we wnękach, najczęściej ku czci Matki Bożej – Różańcowej, Niepokalanie Poczętej, Kalwaryjskiej, Fatimskiej, z Dzieciątkiem, a także Pana Jezusa i świętych – Jana Nepomucena, Józefa, Stanisława, Franciszka, Brata Alberta, Jana Pawła II. Fundatorami tych dzieł są pobożni mieszkańcy wyrażający wdzięczność Bogu za doświadczone łaski, obronę przed nieszczęściem i wychwalający Stwórcę. Pięknym świadectwem ocalenia od powodzi jest kapliczka MB Częstochowskiej, której zdjęcie zdobi stronę tytułową albumu. Obiekt znajduje się w Ryczowie-Chałupkach, kilkadziesiąt metrów od koryta Wisły. Najmłodsza kapliczka poświęcona Jezusowi Miłosiernemu powstała w kwietniu 2012 r. w Ryczowie.
Wydanie publikacji zwieńczyło nie tylko edytorskie działania, ale dostarczyło także nowych pomysłów. Planuje się odrestaurowanie najstarszych kapliczek: kamiennej figury św. Jana Nepomucena z 1782 roku w Spytkowicach, pięciometrowej figury Pana Jezusa konającego z 1863 roku w Bachowicach czy figur MB Niepokalanej i św. Jana Nepomucena z 1866 r. w Ryczowie.