Nowy numer 29/2021 Archiwum

Najstarsza krakowska łyżwa

W Muzeum Archeologicznym pokazują łyżwę sprzed kilku wieków. Wykonano ją z kości. Pochodzi zaś z terenu krakowskiego kościoła św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej.

-Łyżwy kojarzą się obecnie z metalową płozą przytwierdzoną do eleganckich butów. Mało kto pamięta jak wyglądały kilkadziesiąt lat temu, a mało kto wie, jakich łyżew używali nasi przodkowie, np. kilkaset lat temu lub jeszcze dawniej – powiedziała Anna Tyniec z Muzeum Archeologicznego, która przygotowała ekspozycję z cyklu „Zabytek miesiąca”.

-Najstarsze znalezione łyżwy mają ok. 5 tys. lat, były zrobione z kości zwierzęcych, przywiązywane rzemieniami do stóp. Łyżwy drewniane z metalowym usztywnieniem pojawiły się w XIV w. Łyżwy zrobione całkowicie z żelaza wprowadzono zaś w XVII wieku – dodała A. Tyniec.

Kościana łyżwa z terenu kościoła św. Andrzeja pochodzi z okresu średniowiecza. Kość wygładzono, aby ułatwić ślizganie. Nawiercono w niej również otwór, przez który przewlekano łyka mocujące łyżwę do buta.

-Kolejnym eksponowanym przez nas  „zabytkiem miesiąca” będzie najstarsza krakowska pisanka – zapowiada dr Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama