Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Radiofonia walczy o przetrwanie

Rada Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego zdecydowała o zaprzestaniu finansowania rozgłośni.

Oficjalnymi powodami decyzji o wstrzymaniu dofinansowywania były kryzys ekonomiczny i słaba słuchalność radia. Drugi argument jest jednak co najmniej dyskusyjny – za pośrednictwem sześciu kanałów internetowych rozgłośni słucha bowiem ok. 1500 osób dziennie. Nie wiadomo, ilu słuchaczy korzysta z tradycyjnych odbiorników radiowych. Jak poinformowała redakcja, badania słuchalności przeprowadzano przy użyciu telefonów komórkowych i stacjonarnych, w proporcji pół na pół. A przecież większość młodych słuchaczy nie korzysta ze stacjonarnych aparatów telefonicznych.

„Pragniemy zapewnić, że robimy wszystko, by Radiofonia przetrwała kolejną zawieruchę. Nadal będziemy wypełniać misję rozgłośni akademickiej i jak najlepiej wykorzystywać potencjał ludzi, którzy ją tworzą. Dzięki napływającym w ciągu ostatnich dni wielu głosom wsparcia od naszych słuchaczy, mamy pewność, że Radiofonia w dalszym ciągu będzie ważnym elementem kultury Krakowa” – poinformowała redakcja rozgłośni w oficjalnym komunikacie.

Dziennikarze i słuchacze wciąż mają nadzieję, że Radiofonia przetrwa – postanowienie rady jest na razie nieoficjalne. Wiążąca decyzja ma zapaść na początku kwietnia.

Radiofonia rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku, na częstotliwości 100,5 FM. Do tej pory jej głównym źródłem utrzymania były fundusze przekazywane przez krakowskie uczelnie, przede wszystkim Uniwersytet Jagielloński i Akademię Górniczo-Hutniczą. Według oficjalnych informacji, radiostacja otrzymała w ciągu ostatnich trzech lat następujące wsparcie finansowe: 1 mln zł w roku 2010, 750 tys. zł – w roku 2011 i 570 tys. zł – w roku 2012.

Dla wielu młodych ludzi Radiofonia jest ogromną szansą. To tutaj mogą stawiać pierwsze kroki w dziennikarstwie: biorą udział w szkoleniach, przyglądają się pracy redaktorów, odbywają praktyki, zyskują doświadczenie. Akademicka rozgłośnia jest też ważnym elementem krakowskiej kultury – współpracuje z teatrami, kinami, muzeami, patronuje festiwalom. Nadaje 24 godziny na dobę. Każdego roku emituje prawie 600 godzin programów. Największą sławę zdobyły „Gadające głowy” – audycja popularnonaukowa z udziałem ekspertów z krakowskich uczelni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy