Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Prezydent Węgier w Krakowie

János Áder odwiedził Uniwersytet Jagielloński. Spotkał się w auli Collegium Novum ze studentami hungarystyki UJ.

Obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim studiuje 86 młodych osób poznających język i kulturę węgierską. Szefem kształcącego ich Zakładu Filologii Węgierskiej jest prof. László Kálmán Nagy.

– Wiąże nas ze sobą wiele momentów historycznych i wiele wspólnych postaci historycznych – powiedział prezydent Áder. Wspominał również swój pobyt w Polsce w 1987 r., gdy z przyjaciółmi, m.in. z obecnym premierem Węgier Viktorem Órbanem, pojechali do Gdańska, by wziąć udział we Mszy św. odprawionej tam przez Jana Pawła II. – Poczuliśmy wtedy, że w Polakach tak samo mocno tkwi tęsknota za wolnością – dodał.

W rozmowach kuluarowych wspomniał również o dużej roli, jaką w formowaniu Fideszu, tej części węgierskiej opozycji, z którą związany był on sam i obecny premier, odegrał doc. Wacław Felczak, krakowski historyk, wykładowca UJ, znawca i przyjaciel Węgier.

Prezydent Áder zachęcał młodych hungarystów do poznawania świata. – Nie zapominajcie jednak nigdy, gdzie są wasze korzenie – dodał.

Prezydent złożył również w Collegium Novum UJ kwiaty pod tablicami upamiętniającymi profesorów – ofiary niemieckiej Sonderaktion Krakau z 1939 r. oraz studentów z Węgier studiujących licznie w XV i XVI w. w Krakowie.  W XV w. przy obecnej ul. Brackiej 5 działała osobna Bursa Węgierska.

János Áder (ur. 1959), prawnik i polityk, jest prezydentem Węgier od 10 maja 2012 r. Był przedtem wybitnym działaczem rządzącej obecnie w jego kraju partii Fidesz. Jego żona Anita Herczegh, która towarzyszyła mężowi w trakcie pobytu w Krakowie, jest również prawnikiem, sędzią. Mają czwórkę dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy