Rozstrzygnięto konkurs na projekt krakowskiego Centrum Muzyki. Zwyciężyła zespołowa wizja: Wojciecha Chmielowca, Bartłomieja Gowina, Krzysztofa Siuty i Karoliny Czech.
Konkurs rozpisały władze województwa małopolskiego, którym podlega Filharmonia Krakowska. Jej siedziba znajduje się od kilkudziesięciu lat w wynajmowanym budynku Domu Katolickiego przy ul. Zwierzynieckiej.
W nowym Centrum Muzyki, które powstałoby na Grzegórzkach, w pobliżu nadwiślańskiego Bulwaru Kurlandzkiego, znalazłoby siedziby kilka instytucji muzycznych: Filharmonia Krakowska, Akademia Muzyczna, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Zwycięski projekt wizji centrum zakłada, że na jego dachu umieszczono by amfiteatr skierowany w kierunku Wisły, zaś we wnętrzu – cztery sale koncertowe, z których największa miałaby 1500 miejsc. Prócz funkcji koncertowych, budynek mógłby również pełnić funkcje kongresowe. Z lewym brzegiem Wisły centrum, które okalałby park, łączyłaby kładka.
– Pożyjemy, zobaczymy. O budowie nowej filharmonii mówi się w Krakowie od dawna. Na razie jednak robienie szczegółowych planów zabudowy terenów na Grzegórzkach to przysłowiowe dzielenie skóry na niedźwiedziu, bo większość terenu, na którym miałoby stanąć centrum, wciąż należy do wojska – mówi Marek Lewandowski, krakowski meloman. – Chciałbym, oczywiście, dożyć chwili, gdy z estrady nowej Filharmonii Krakowskiej popłyną dźwięki III Symfonii „Pieśń o nocy” jej patrona Karola Szymanowskiego. Oby tylko projektanci i wykonawcy nie spartolili roboty i sala koncertowa oraz amfiteatr miały dobrą akustykę – dodał M. Lewandowski.
Pełen optymizmu jest jednak Kazimierz Barczyk, przewodniczący małopolskiego Sejmiku Samorządowego, inicjator budowy centrum. – Staramy się usilnie o uzyskanie 12 hektarów, które teraz znajdują się w dyspozycji wojska. Mamy nadzieję, że decyzja ministra obrony narodowej w tej sprawie zapadnie już w połowie bieżącego roku i będzie pozytywna. Wówczas moglibyśmy rozpisać międzynarodowy konkurs architektoniczny na ostateczny projekt i w 2015 r. rozpocząć prace budowlane. To na pewno będzie wizytówka architektoniczna naszego regionu – powiedział.
Budowę centrum ujęto w strategii rozwoju województwa małopolskiego. – Koszty budowy wyniosłyby ok. 300 mln zł. Z ostatecznymi decyzjami musimy poczekać do chwili, gdy będzie znany podział pieniędzy unijnych na lata 2014–2020. Z nich bowiem zamierzamy w większości finansować budowę. Do tego doszłyby środki własne województwa małopolskiego, miasta i Akademii Muzycznej – dodał Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
30 projektów, które napłynęły na konkurs, można oglądać do końca kwietnia na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12). Potem ekspozycja powędruje do foyer Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1).