Nowy numer 25/2018 Archiwum

Góralska pamięć o bł. Janie Pawle II

2 kwietnia, o godz. 21.37, grupa zakopiańczyków znów rozświetliła krzyż na Giewoncie. Jednak – w przeciwieństwie do poprzednich lat – nie był on widoczny w Zakopanem. Przeszkodziły w tym bardzo złe warunki atmosferyczne.

– Każdy z nas przyniósł na szczyt swoje intencje. Jesteśmy szczęśliwi, że dotarliśmy tu po raz kolejny, aby przypomnieć każdemu o tej ważnej dacie – mówi Szymon Jędrusik, zakopiańczyk i jeden z inicjatorów wchodzenia na krzyż w rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Droga na szczyt zajęła zakopiańczykom cały dzień. Wyruszyli z Zakopanego jeszcze przed godz. 10 rano. – Warunki od początku są bardzo trudne – relacjonował Szymon Jędrusik.

Górale spotkali się także przy górnej stacji kolejki krzesełkowej na Górze Wdżar koło Kluszkowiec. O godzinie 20.30 rozpoczęła się tam uroczysta Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła, z prośbą do Boga o rychłą jego kanonizację. Msza święta co roku przyciąga na ten szczyt dziesiątki mieszkańców Kluszkowiec i okolicznych miejscowości.

Watra pamięci zapłonęła również w Gorcach. Na Zadziale obok Nowego Targu ognisko rozpalili górale z miejskiego oddziału Związku Podhalan. Płomienie rozświetliły okolicę dokładnie o godz. 21.37. Modlitwę przy watrze poprowadzili kapelani Związku Podhalan.

W Ludźmierzu górale modlili się w Ogrodzie Różańcowym, przed pomnikiem Jana Pawła II   W Ludźmierzu górale modlili się w Ogrodzie Różańcowym, przed pomnikiem Jana Pawła II Jan Głąbiński/GN Największa nowotarska parafia wraz z Urzędem Miasta w ramach 8. rocznicy śmierci Jana Pawła II zorganizowała wieczór papieski, w czasie którego został zaprezentowany „Tryptyk rzymski”. Wyrecytowali go (przy akompaniamencie muzyków) Ewa Czamańska i Krzysztof Michno.

Ciekawą inicjatywą było również zwiedzanie za darmo przez cały wtorek 2 kwietnia Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, w którym znajduje się sala papieska. Na wystawie można zobaczyć wiele pamiątek związanych z Janem Pawłem II i dowiedzieć się o jego związkach ze stolicą Podhala.

Z kolei w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, które w 1997 r. odwiedził bł. Jan Paweł II, odbyło się wieczorne nabożeństwo z procesją światła do Ogrodu Różańcowego i modlitwą przed pomnikiem papieża. Tam został odśpiewany Apel Jasnogórski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma