Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Uczcili pamięć ofiar Katynia i Smoleńska

Młodzież wypełniła kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła do ostatniego miejsca. Towarzyszyły jej poczty sztandarowe szkół, Sybiraków, Stowarzyszenia Ofiar Katynia i "Solidarności".

Wspólnie modlili się, by uczcić kilka rocznic: katyńską, smoleńską, deportacji Polaków do ZSRR oraz tę związaną z mordami na Kresach.

Rocznice uroczyście obchodzili uczniowie Gimnazjum nr 1. – Cieszy, że młodzi ludzie chcą pamiętać o tych wielkich wydarzeniach i o tych, którzy oddali swoje życie w imię wolności i niepodległości – powiedział na początku uroczystej Eucharystii ks. dr Krzysztof Wilk.

– Te wszystkie rocznice składamy Bogu w ofierze nie po to, aby rozdrapywać rany i czynić tanią martyrologię, ale po to, by uczyć się na przyszłość, bo historia jest nauczycielką życia – powiedział w kazaniu ks. dr hab. Józef Wołczański.

Nawiązał też do słów Ewangelii o światłości i chodzeniu w ciemności. Jak wyjaśniał, człowiek, który chodzi w światłości, to ten, kto nie boi się skutków bycia sobą i mówienia prawdy.

– Taki człowiek ma odwagę zadawać pytania, także o sens historii – powiedział ks. Wołczański. Tymczasem niektórzy nie chcą wchodzić w szczegóły, wolą maski, kłamstwo i zmowę milczenia. Mówił też o ładunku emocji tkwiącym w obchodzonych przez gimnazjalistów rocznicach. Emocji poszkodowanych osób – które mają prawo do prawdy, które jej poszukują nie dla rewanżu, ale dlatego, że zależy im na prawdzie. Tak trudno o taką postawę wśród ludzi najbardziej kompetentnych – stwierdził ksiądz profesor.

Po uroczystości kościelnej uczniowie przeszli przed zasadzony na szkolnym podwórku dąb. Ma on upamiętniać ofiary wspominanych tragicznych wydarzeń. W symboliczne zasadzenie drzewa włączyli się m.in. Halina Wasserman i Zuzanna Kurtyka oraz radni Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy