Nowy numer 48/2023 Archiwum

Niedziela dla Tańca z „Cracovia Danza”

Zapraszamy do Teatru Ludowego na wieczór baletowy z Baletem Dworskim „Cracovia Danza”.

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach cyklu „Niedziele dla Tańca” Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na wieczór baletowy z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który będzie jednocześnie specjalnym podziękowaniem dla wszystkich, którzy włączyli się w pomoc dla baletu po pożarze, który zniszczył jego siedzibę w kamienicy przy pl. Na Groblach 7. A wsparcie, które nadal jest potrzebne (finansowe, materialne, duchowe), płynęło i płynie od przyjaciół zespołu rozsianych po całym niemal świecie.„

Przypomnijmy. Pożar wybuchł na początku marca. W biurze baletu spaliło się i stopiło dosłownie wszystko: drzwi, ściany (niektóre aż do cegieł), meble, część dokumentów, komputery, drukarki, telefony, płyty CD i DVD, na których zarejestrowane były spektakle. Z ognia ocalały kosztowna, przenośna podłoga baletowa oraz piękne kostiumy, bez których baletowi trudno byłoby teraz występować. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej, zamontowanej w piecu węglowym przerobionym na akumulacyjny. Do chwili obecnej balet nie dostał jednak oficjalnych wyników ekspertyzy od prowadzącej śledztwo policji.

Podczas wieczoru baletowego w Teatrze Ludowym Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprezentuje najpierw (o godz. 17) widowisko „Ballet des Nations”, czyli spektakl taneczny nawiązujący do barokowej tradycji przedstawiania tańców różnych narodowości, oryginalnie łączący technikę tańca barokowego z tańcem charakterystycznym. Przedstawienie przybliża repertuar muzyczny i taneczny Europy Środkowej i Wschodniej połowy XVIII wieku oraz ukazuje inspiracje i fascynacje kompozytorów zachodnich tańcami i kulturą tej części Europy. Część kostiumów stworzona jest na podstawie autentycznych projektów Louisa René Boqueta.

Następnie zobaczymy spektakl „W starym kinie” i... przeniesiemy się w czasie. Bo któż z nas nie zna muzycznych przebojów i bohaterów starego kina?! Powróćmy więc do pełnych uroku lat dwudziestolecia międzywojennego. Poczujmy atmosferę ówczesnych kabaretów i kawiarń. Zobaczmy prawdziwych dżentelmenów i szykowne damy w intrygujących fokstrotach, szalonych charlestonach i nastrojowych tangach. To spektakl nie tylko dla miłośników przedwojennych melodii.

Niedziela dla Tańca z „Cracovia Danza”   Bilety na „Niedziele dla Tańca” w cenie 35 i 25 zł można kupić w kasach  Teatru Ludowego (os. Teatralne 34, Rynek Główny 1). Obecność widzów, sympatyków Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” w Teatrze Ludowym jest teraz dla tancerzy szczególnie ważna. Bo balet, pomimo wszystkich trudnych chwil po pożarze, nie poddał się, ale nadal występuje – w Krakowie, całej Polsce i za granicą.

– Ostatnio byliśmy m.in. na tournée w Indiach, a niebawem jedziemy do Chin i do Francji. Kilka dni temu zadzwoniła też do nas francuska państwowa telewizja, która chce zrobić program o Krakowie i nagrać także fragmenty naszego spektaklu „Maskarada Królowej Bony”. To pokazuje, że nasza działalność, która bazuje na tradycyjnych wartościach, jest potrzebna – podkreśla Romana Agnel, dyrektor baletu.

Już dziś trwają też przygotowania do drugiej edycji Akademii Barokowej i 14. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, a jego tematem będzie taniec hiszpański.

Więcej o aktualnej sytuacji Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” napiszemy w najbliższym numerze drukowanego krakowskiego „Gościa” (z datą 21 kwietnia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy