Prawie 36 tys. uczniów ze wszystkich szkół gimnazjalnych w Małopolsce przystąpiło 23 kwietnia do pierwszej części egzaminu zewnętrznego, która obejmowała historię, wiedzę o społeczeństwie i język polski.
W Krakowie egzamin został przeprowadzony w 101 placówkach. Uczniów zdeklarowanych do przystąpienia do niego było ponad 6 tys. Pisanie rozpoczęli punktualnie o godz. 9. Rozwiązywali test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Arkusz egzaminacyjny składał się z ponad 20 pytań zamkniętych. Dotyczyły m.in. dynastii Piastów i Jagiellonów. – Test był raczej trudny – komentowali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Cichem.
Po przerwie gimnazjaliści przystąpili do kolejnej części egzaminu. Rozwiązywali arkusz z języka polskiego. W pracy pisemnej musieli przedstawić dowolnego bohatera literackiego, który wykazał się odwagą.
Jak informuje jeden z pracowników Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (odpowiada ona wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną za przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych), wyniki będą znane 21 czerwca.
24 i 25 kwietnia uczniowie będą pisać jeszcze test z części matematyczno-przyrodniczej i językowej. Najwięcej osób, bo ponad 24 tys., wybrało język francuski. Z danych przesłanych nam przez OKE wynika także, że najmniej uczniów będzie pisało egzamin językowy z włoskiego. Będzie to tylko 10 osób. Łącznie w województwie małopolskim, śląskim i podkarpackim egzamin gimnazjalny zdaje 6 uczniów niewidomych. Z różnych powodów z egzaminu w województwie małopolskim zwolnionych było 106 gimnazjalistów.
Zachęcamy także do lektury komentarza dotyczącego egzaminów zewnętrznych: "Testomania, czyli ptaszki przy literkach".