Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ikona – Boże dzieło

Zapraszamy na wystawę ikon Walentego Wojciechowskiego prezentowaną w Muzeum Archidiecezjalnym.

Pisanie ikon to jego pasja. W ciągu ostatnich siedmiu lat, odkąd zajmuje się profesjonalnym pisaniem ikon, wykonał ich ok. 120. Większość została kupiona przez nabywców z USA, Kanady, Japonii, Francji, Włoch, Polski i Rosji i zdobią cerkwie prawosławne, greckokatolickie oraz kościoły w tych krajach lub domy prywatne.

Oprócz pisania ikon wg tradycyjnych, średniowiecznych metod, na drewnie, Walenty Wojciechowski wykonuje też ikony bezpośrednio na tynku, w nowo wybudowanych cerkwiach i kościołach na Ukrainie, a zwłaszcza w mieście Chmielnicki na Podolu – bo tam właśnie mieszka. Jego korzenie wywodzą się jednak z Polski – rodzina Walentego Wojciechowskiego szczyci się mocnymi tradycjami patriotycznymi (jest spokrewniona z rodziną Stanisława Wojciechowskiego, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1922–1926) i artystycznymi oraz przywiązaniem do wiary katolickiej.

Do tej pory Wojciechowski prezentował swoje prace m.in. z Kijowie, Tarnopolu czy Odessie. Ekspozycja „Jedność w różnorodności”, którą do 20 maja można oglądać w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym (ul. Kanonicza 19), jest jego pierwszą indywidualną wystawą zagraniczną (ale nie ostatnią – niebawem będzie też prezentowana w Warszawie, Wrocławiu, Paryżu i Rzymie, trwają też rozmowy dotyczące organizacji wystaw w Wiedniu, Berlinie, Londynie i Nowym Jorku).

– Ikony Walentego Wojciechowskiego cechują wielka staranność, precyzja, subtelność w przedstawianiu poszczególnych postaci. Artysta wzoruje się na najlepszych ikonach ruskich i bizantyńskich, starając się przekazać atmosferę duchowości i kontemplacji. Nie tworzy własnych wizji malarskich, lecz kopiuje najlepsze dzieła minionych epok. Poprawnie przygotowana deska, niejednokrotnie delikatnie grawerowana, a następnie wyzłocona, z dobrze napisaną ikoną, tworzy dzieło subtelne i dobrze odbierane przez oglądającego – ocenia ks. Andrzej Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Na ikonach Wojciechowskiego najczęściej pojawiają się więc tradycyjne wizerunki Matki Bożej z Dzieciątkiem i Veraicony (które naprawdę zachwycają zwiedzających wystawę i zachęcają do modlitwy oraz kontemplacji), sceny zwiastowania, przedstawienia św. Jerzego w walce ze smokiem, czy ostatnia wieczerza. Szczególną uwagę warto zwrócić na ikonę przedstawiającą Chrystusa Zmartwychwstałego – na Jego ramionach leży baranek, a w tle widać ramiona krzyża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy