W obchodach jubileuszu jako osobisty wysłannik papieża Franciszka wziął udział kard. Stanisław Dziwisz.
– Powierzmy Bogu sprawy Kościoła i narodu litewskiego za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, który jest obecny w tej świątyni w sposób szczególny – przez swoje relikwie, a teraz z pewnością błogosławi nam z wysoka – powiedział metropolita krakowski podczas Mszy św. w Kownie, odprawionej z okazji 600-lecia tamtejszej katedry. – Siostrzany, nieco starszy Kościół krakowski cieszy się z waszego jubileuszu – dodał kard. Dziwisz.
Budowa katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się w 1413 roku i trwała ponad 200 lat. – Od sześciu wieków ta świątynia jest miejscem spotkania Boga z Jego ludem. Mury i przestrzeń tego kościoła były i są świadkami wiary, nadziei i miłości kolejnych pokoleń ludzi, którzy na tej ziemi rodzili się i pielgrzymowali do wieczności – mówił kardynał. Przypomniał również , że na tych ziemiach wierni "przetrwali kilkadziesiąt lat bezbożnego i nieludzkiego systemu totalitarnego, który obiecywał zbudować na ziemi raj, natomiast pozostawił po sobie ruiny".
W tym roku przypada również 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na Litwę. Kard. Stanisław Dziwisz wspominał to wydarzenie i przypomniał fragmenty wygłoszonych wtedy w Wilnie i Kownie papieskich przemówień. Metropolita krakowski podkreślił, że litewski Kościół był bliski sercu papieża Polaka. – Tę bliskość przeżywał już w Krakowie, królewskim mieście utrzymującym zawsze bliskie więzi z Litwą. W tej tradycji został wychowany. Bliski mu był los waszego kraju, który na kilkadziesiąt lat utracił wolność i suwerenność. Litwa była zawsze obecna w modlitwie papieża – zapewniał.
Nawiązując do jubileuszu archikatedry kowieńskiej i obchodzonego w Kościele Roku Wiary, zachęcił on wszystkich do pogłębienia i ożywienia wiary oraz do dzielenia się jej doświadczeniem z innymi. – Nie może nam być obojętna sytuacja tylu nam współczesnych ludzi, którzy dotknięci ideologią sekularyzmu żyją tak, jak gdyby Boga nie było, jak gdyby nie miał On im nic do powiedzenia. Jak gdyby mogli się zbawić, ocalić swój los na własną rękę – mówił.
Kardynała Stanisława Dziwisza na specjalnego wysłannika papieskiego do Kowna mianował Benedykt XVI. Po swoim wyborze nominację potwierdził papież Franciszek.