Procesję ku czci św. Stanisława poprzedziła Akademicka Droga Światła, w której wzięło udział kilkaset osób niosących zapalone pochodnie.
– To jest ogromnie ważne, żeby pokazać innym, że jest droga, którą warto odkryć, którą warto iść dla zbudowania swojej osobowości i wspólnoty ducha, dla której ważne są wartości, miłość ojczyzny, patriotyzm i życie w jedności – mówił kard. Stanisław Dziwisz do młodzieży zebranej wieczorem 11 maja przed katedrą na Wawelu. – Niech ta Droga Światła będzie światłem dla was i dla Krakowa – zachęcał metropolita krakowski, podkreślając, że dawanie świadectwa w środowisku studenckim jest ogromnym wyzwaniem.
Procesji, w której niesiono zapalony, poświęcony paschał, towarzyszyły śpiewy, dźwięk bębnów oraz występy tancerzy ognia. Ze wzgórza wawelskiego młodzież przeszła bulwarami wiślanymi do kościoła oo. paulinów na Skałce.
Wspólnie ze studentami modlił się także bp Grzegorz Ryś, który przygotował tegoroczne rozważania na Akademicką Drogę Światła. Dotyczyły one tego, jak ważną rolę w budowaniu wiary i Kościoła odgrywało i odgrywa świadectwo. – Wiarę przekazuje się życiem. Wiara jest życiem, które rodzi się z Życia. Co więcej, dojrzała wiara potrzebuje koniecznie wspólnoty. Wiara każdego z nas buduje się we wspólnocie – w Kościele! Posłanie Marii Magdaleny do Piotra i Jedenastu pokazuje, że wspólnoty tej potrzebuje każdy – także apostoł. Piotr i Jan potrzebują wiary i świadectwa Marii Magdaleny! Przyszłego papieża Karola Wojtyłę modlitwy różańcowej uczył krawiec Jan Tyranowski. On też wprowadzał go w lekturę dzieł św. Jana od Krzyża – usłyszeli uczestnicy Via Lucis.
Nabożeństwo zakończyło się Apelem Jasnogórskim na Skałce. W procesji uczestniczyło kilkuset przedstawicieli krakowskich duszpasterstw akademickich: "U Szczepana", "U Brata", "Dar", "Karmel", "Mrowisko", "Patmos", "U Dobrego", "Skałka", "Podaj Dalej", "Na Miasteczku", "Św. Anny" oraz "Beczka".