Nauka pod namiotami

Tegoroczny Festiwal Nauki, zaplanowany od 15 do 18 maja, będzie się odbywał pod hasłem „Oblicza wody”.

Hasło 13. edycji festiwalu nawiązuje do obchodów ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody. – Chcemy zwrócić uwagę na problem czystości, niedoboru i wykorzystania wody – mówił podczas zapowiadającej imprezę konferencji prasowej dr hab. Stanisław Małek, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu, prorektor Uniwersytetu Rolniczego ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

– Mieszkańcy będą mogli się przekonać, co zawiera woda i przekazać ją do zanalizowania m.in. na zawartość anionów i kationów. Będzie się też można dowiedzieć, jak zmienia się woda, w jaki sposób przechodzi w stan gazowy, czy mamy wpływ na jej kolor – mówił dziennikarzom S. Małek. Zapewnił, że każdy w wieku od 2 do 102 lat znajdzie podczas festiwalu coś ciekawego dla siebie.

UR po raz trzeci jest głównym koordynatorem Festiwalu Nauki. W jego organizację zaangażowanych jest ponadto 13 krakowskich uczelni, 3 instytuty PAN oraz 8 innych instytucji, m.in. muzea, Urząd Statystyczny i Państwowa Straż Pożarna. Na cztery festiwalowe dni zaplanowano tysiące wydarzeń związanych z nauką i działalnością uczelni.

Oprócz Festynu Nauki, w czasie którego w namiotach na Rynku Głównym krakowskie uczelnie będą prezentować swoje dokonania oraz proste eksperymenty, będą się odbywały koncerty, warsztaty czy pokazy ratownictwa. Dzień przed inauguracją festiwalu na Wiśle rozegrany zostanie IV Międzyuczelniany Wyścig „Smoczych Łodzi” na dystansie 400 m i – po raz pierwszy – Wielkie Regaty Ósemek na dystansie 1000 m. Szczegółowy spis wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie: www.festiwalnauki.ur.krakow.pl.

Podczas festiwalu zostanie także uruchomione Studio Telewizyjne Festiwalu Nauki w Krakowie. Za jego pośrednictwem można będzie w internecie oglądać relacje z festiwalu i rozmowy z naukowcami. Za organizację studia odpowiadają Krakowska Akademia im. A. Frycza-Modrzewskiego, Uniwersytet Rolniczy i ACK Cyfronet AGH. Redakcję będą stanowili studenci krakowskich uczelni.

W Festiwalu Nauki biorą udział także krakowskie uczelnie katolickie – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Akademia Ignatianum. W rozstawionych na rynku namiotach Uniwersytetu Papieskiego również królowała będzie woda: studenci Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego opowiedzą m. in. o dawnych bitwach morskich i podróżach, będą konkursy z nagrodami, warsztaty, a przy stoisku Wydziału Nauk Społecznych będzie można poznać dziennikarskie "ABC nie-lania wody". Szczegółowy spis wydarzeń i wykładów towarzyszących festiwalowi można znaleźć na stronie internetowej  uniwersytetu.

W murach Ignatianum prezentowana będzie m. in. wystawy filatelistyczna oraz fotograficzna. Wśród atrakcji znalazły się też lekcje polityki, debata oxfordzka czy uczta platońska. Równolegle na rynku zaplanowano szereg pokazów, warsztatów (pedagogicznych, plastycznych, dziennikarskich) i konkursów dotyczących m. in. wiedzy o Krakowie. Szczegółowy harmonogram, wraz z oznaczeniem miejsc, w których odbywać się będą konkretne wydarzenia, jest dostępny na www.ignatianum.edu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..