Tegoroczne krakowskie czytanie psalmów i Nowego Testamentu odbędzie się pod hasłem „Nie mamy tu przecież trwałego miasta, ale poszukujemy przyszłego”.
Lektorzy będą przez 24 godziny, od 19 do 20 maja, nieustannie czytać Pismo Święte. Najpierw wybrzmi Księga Psalmów, potem – kolejno wszystkie księgi Nowego Testamentu. – Psalmy doskonale nadają się do takiej lektury, gdyż są modlitewnym streszczeniem Starego Testamentu – mówi ks. prof. Łukasz Kamykowski, archidiecezjalny referent ds. ekumenii oraz dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jak podkreśla, jedna doba to czas wystarczający na odczytanie takiej część Biblii.
Głośna lektura wszystkich jej ksiąg zajmuje – jak wynika z praktyki maratonów biblijnych organizowanych w innych miastach – około tygodnia. – To niesamowite doświadczenie – wyjaśnia szef MIED. – Zwykle znamy Pismo Święte z krótkich fragmentów. Kiedy jednak słucha się poszczególnych ksiąg, Ewangelii czy listów w całości, dostrzega się logikę, z jaką są skonstruowane – przekonuje. Przypomina, że taka forma lektury w Kościołach protestanckich jest znana od dawna. Później, początkowo bez związku z ruchem ekumenicznym, pojawiła się także w Kościele katolickim. Ks. prof. Łukasz Kamykowski porównuje maraton biblijny do adoracji Najświętszego Sakramentu. Podkreśla, że w słowie Bożym także, choć w inny sposób, obecny jest Chrystus, niosący dobrą nowinę o swoim Ojcu. – Warto dzielić się tym doświadczeniem, które buduje w nas wiarę. Poza tym słuchanie Pisma Świętego jest punktem, w którym spotykają się tradycje różnych Kościołów. To jest coś, co nas łączy – zapewnia. Przygotowanie i przeprowadzenie biblijnego maratonu to nie lada wyzwanie dla organizatorów oraz biorących w nim udział lektorów. Potrzebny jest odpowiednio duży (aby wygodnie było czytać) egzemplarz Pisma Świętego, w przekładzie ekumenicznym, czyli takim, nad którym wspólnie pracowali bibliści i przedstawiciele różnych chrześcijańskich Kościołów. Zmieniający się co 10 minut lektorzy muszą zadbać, by przejścia były płynne, a lektura odbywała się bez przerw. Konieczne jest także zapewnienie, zwłaszcza w nocy, ciągłej obecności grup modlitewnych i słuchaczy. – Oprócz różnych wspólnot w ten sposób wspierają nas także klerycy krakowskich seminariów oraz siostry zakonne – zaznacza ks. Kamykowski. Tegoroczny, piąty, Ekumeniczny Maraton Biblijny odbędzie się w kościele św. Idziego (ul. Grodzka 67). Rozpocznie się on nabożeństwem ekumenicznym w niedzielę 19 maja o godz. 18. a zakończy o godz. 18 następnego dnia. Swój udział w całodobowym czytaniu Pisma Świętego potwierdzili m.in. bp Grzegorz Ryś, parafia prawosławna w Krakowie, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Klub Inteligencji Katolickiej, Kościół Polskokatolicki oraz Kościół Ewangelicko-Metodystyczny.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się