Nowy numer 33/2018 Archiwum

Do muzeów nocą marsz!

Muzea kolejny raz otworzą swoje podwoje po zmroku. Tym razem ta wyjątkowa noc w Krakowie potrwa… dwa dni.

– W innych miastach Noc Muzeów organizowana jest w nocy z soboty na niedzielę. W Krakowie zwiedzamy już z piątku na sobotę. To nasz ukłon w stronę turystów, którzy najpierw mogą wziąć udział w naszej imprezie, a następnej nocy odwiedzić placówki w innych miastach – mówią zgodnie dyrektorzy krakowskich muzeów.

A w jubileuszowej X Nocy Muzeów w Krakowie, której towarzyszyć będzie hasło „KO-lekcja - podziel się swoją pasją”, weźmie udział aż 27 muzeów wraz ze swoimi oddziałami (w sumie prawie 50 instytucji!). Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Przed oficjalną inauguracją, w piątek 17 maja o 16.30, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego zapraszają na Rynek Główny, na pokaz kilkunastu samochodów zabytkowych. Ok. 17.30 kolumna samochodów wraz z przedstawicielami organizatorów pokazu i całej Nocy, przejedzie sprzed Sukiennic do Muzeum Narodowego – Pałacu im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12), gdzie rozpocznie się wielkie nocne zwiedzanie skarbów Krakowa.

Gdzie warto się wybrać i co w tym roku będzie największą atrakcją?

Niespodziankę przygotował m.in. Zamek Królewski na Wawelu, gdzie odbędzie się specjalny pokaz oświetlenia Dziedzińca Arkadowego. Korzystając z najnowszej techniki, specjaliści z firmy Tauron Polska Energia stworzyli efektowną iluminację, nawiązującą do dawnych obyczajów. Na szkarpach krużganków zostaną wyświetlone reprodukcje arrasów z kolekcji króla Zygmunta Augusta, przypominające renesansowy zwyczaj dekorowania zamku tkaninami. Użycie najnowocześniejszych projektorów umożliwi osiągnięcie dynamicznych efektów. Pokazowi, który rozpocznie się o godz. 21 (powtarzany będzie aż do zamknięcia zamku), będzie towarzyszyć muzyka renesansowa.

Asem z rękawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będzie otwarcie w Parku Krakowskim schronu przeciwlotniczego (o 17.30) przez przedstawicieli Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Rawelin. O godz. 19 zaprezentowana zostanie część wojennej kolekcji prezesa Krakowskiego Klubu Kolekcjonerów, Ryszarda Kucharskiego (sala wykładowa LOK).

Obowiązkowym punktem programu jest też wizyta w Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” (ul. Tetmajera 28), które w krakowskiej Nocy Muzeów będzie uczestniczyło po raz pierwszy. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzy o godz. 19, a o godz. 21 będzie można zobaczyć film dokumentalny „Raz dokoła” oraz wysłuchać opowieści Marii Rydlowej. W planie są również warsztaty technik rzemiosła prowadzone przez ŻyWą Pracownię (chętni nauczą się m.in. wykonywać tradycyjne lalki weselne i malować tkanin w motywy krakowskich haftów czepcowych).

Do wstępu do wszystkich muzeów będzie upoważniał bezpłatny bilet muzealny oraz specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta, kosztująca symboliczną złotówkę (bilet i moneta pozwalają też na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską).

Szczegółowy program Nocy Muzeów (a także wydarzeń towarzyszących, które zaplanowano na sobotę, a nawet na niedzielne popołudnie) można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma