Telewizja analogowa powoli przestaje istnieć. 20 maja w Małopolsce wyłączone zostały największe nadajniki analogowego sygnału. Prawie 2 mln 64 tys. mieszkańców w 121 gminach musi przestawić się na odbiór cyfrowy. Co to oznacza?
Do odbioru telewizji w wersji cyfrowej potrzebny jest przede wszystkim dekoder obsługujący standard DVB-T MPEG-4 (w nowszych telewizorach jest on wbudowany, do starszych można go dokupić w sklepie ze sprzętem RTV – koszt to zwykle 100–200 zł). Nie jest konieczna zmiana anteny, zwłaszcza jeśli do tej pory zapewniała ona odbiór w dobrej jakości. Kłopoty mogą być z antenami pokojowymi, które odbiór cyfrowy zapewnią jedynie przy bardzo dobrych warunkach lokalizacyjnych. Trzeba pamiętać, że anteny satelitarne nie zapewniają odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.
O odpowiednie urządzenia muszą zadbać wszyscy, którzy chcą – jak do tej pory – oglądać telewizję (poza użytkownikami telewizji satelitarnych i kablowych). Urzędnicy odpowiedzialni za cyfryzację przestrzegają jednak, by sprzęt do odbioru TV kupować w zaufanych sklepach, a unikać domokrążców. Pojawiło się bowiem sporo oszustów. Nieprawdziwe są także informacje rozpowszechniane przez niektórych akwizytorów, dotyczące dodatkowych opłat wprowadzanych wraz z uruchomieniem sygnału cyfrowego. Telewizja naziemna cyfrowa – dokładnie tak jak do tej pory analogowa – jest objęta jedynie abonamentem RTV. Wszystko to po to, by w całym kraju zmienić technologię nadawania telewizji na nowocześniejszą. Dopiero po całkowitym wyłączeniu sygnału analogowego (tak jak miało to miejsce 20 maja na terenie Małopolski) możliwe jest wzmocnienie sygnału z istniejących już nadajników cyfrowych oraz uruchomienie gapfillerów, czyli nadajników o małej mocy, które uzupełniają nadawanie np. w terenie górzystym. Ma to zapewnić lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także – co jest chyba największą zmianą – umożliwić odbieranie na jednym kanale kilku programów. Te pakiety kanałów to multipleksy MUX-1 (obejmie on programy: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV), MUX-2 (Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6) oraz MUX-3 (TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia). Dodatkowo mają być dostępne różne ścieżki dźwiękowe dla poszczególnych programów (będzie można wybrać m.in. wersję językową czy audiodeskrypcję dla osób niewidomych i niedowidzących). Na razie jednak cyfrowe nadawanie telewizji wprowadzane jest stopniowo i jakość obrazu oraz dostępność poszczególnych kanałów i funkcji zależy od regionu. Proces ten ma zakończyć się w całej Polsce do 31 lipca. Dopiero wtedy w praktyce przekonamy się, „jak to działa”.
Gdzie szukać info?
Więcej o cyfryzacji można się dowiedzieć pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 007 788 lub na stronie internetowej: www.cyfryzacja.gov.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się