Polskie Koleje Linowe sprzedane

W środę 22 maja wieczorem klamka zapadła. Powołana przez tatrzańskie gminy spółka kupiła PKL.

1m 41s

Jak podaje na swojej stronie "Tygodnik Podhalański", na razie nie są znane szczegóły transakcji. Jedno jest pewne - PKL pozostanie w rękach podhalańskich samorządów. Otóż, Polskie Koleje Linowe kupiła spółka PKG, czyli Polskie Koleje Górskie, powołana przez władze Zakopanego, Poronina, Bukowiny i Kościeliska.

O sprawie prywatyzacji PKL pisaliśmy już wielokrotnie, zarówno na naszej stronie internetowej, jak i wydaniu papierowym. Prywatyzacja i sprzedaż budziły wiele kontrowersji. Jednym z pomysłów było przejęcie PKL przez Lasy Państwowe. Nie spodobało się to prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu. Stwierdził on, że Lasy Państwowe nie powinny kupować wyciągów i kolejek narciarskich.

O zakup PKL ubiegali się ponadto: Centrum Targowe „Ptak”, Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz Tomasz Żarnecki, przedsiębiorca z Nowego Targu. Z rywalizacji wycofała się natomiast Grupa Inwestycyjna Bachleda, należąca do rodziny Adama Bachledy-Curusia, byłego burmistrza Zakopanego, nie składając ostatecznej oferty na zakup PKL.

Przypomnijmy, że Polskie Koleje Górskie to samorządowa spółka akcyjna, powołana 18 lipca 2012 roku przez 4 gminy powiatu tatrzańskiego - Bukowinę Tatrzańską, Kościelisko, Poronin i miasto Zakopane. Utworzenie międzygminnej spółki Polskie Koleje Górskie SA z siedzibą w Zakopanem stało się niezmiernie istotne dla rozwoju Zakopanego oraz pozostałych gmin powiatu.

Spółka PKL, którą kupiła samorządowa spółka, zarządza infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy i Krynicy. W 2011 roku osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów.

« 1 »
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5