Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Poznawali prawdę o Wołyniu

Młodzież ze szkół małopolskich wzięła udział w konkursie historycznym na temat rzezi Polaków na Wołyniu.

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i liceów zorganizowały po raz pierwszy kuratorium małopolskie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Uniwersytetem Papieskim im. Jana Pawła II, w  ramach projektu „Kresy polskie, ziemie wschodnie w XX wieku”.

Finał zatytułowany: „Dramatyczne losy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej w latach 1943–1947” odbył się w Skawinie, w auli parafii pw. Bożego Miłosierdzia.

Na konkurs napłynęły prace zarówno pisemne, jak i multimedialne, od 120 uczniów (gimnazjów i liceów) i – jak podkreślił w czasie wręczania nagród Marek Lasota, dyrektor krakowskiego IPN – jest on pod wrażeniem podjętego przez autorów trudu przygotowania  wspaniałych prac, ukazujących zaplanowany mord na Polakach przed 70 laty. Tragedia jest tym większa, że sprawcami mordu, i to zaplanowanego ludobójstwa, byli często sąsiedzi bądź członkowie mieszanych narodowościowo rodzin, którzy mieszkali przez lata obok siebie.

Wybór miejsca rozstrzygnięcia konkursu nie był przypadkowy, gdyż przy skawińskiej parafii Miłosierdzia Bożego prężnie działa Chrześcijański Ośrodek Kultury. Organizowane są tu odczyty i patriotyczne wystawy. Ks. dr Ryszard Barański ze skawińskiej parafii  podkreślił, że mimo prób zatajania prawdy przez 70 lat, młodzież doskonale wyczuła prawdę i jest budujące, że tematy historyczne związane z tą tragedią przyciągnęły gimnazjalistów i licealistów, a ich opracowania cechował wysoki poziom.

Przed ogłoszeniem wyników konkursu zaprezentowane zostały dwie multimedialne wystawy oraz wykład dr. Pawła Naleźniaka z krakowskiego IPN, który mówił o problemach i przeszkodach w ujawnianiu prawdy i upamiętnianiu miejsc ludobójstwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy