Ruszył "Ekspress do zatrudnienia". Pasażerami mają być bezrobotni z Małopolski.
Pomysł ma zmienić sposób działania urzędów pracy i pomóc trwale bezrobotnym, m.in. przez współpracę z prywatnymi pośrednikami. Projekt "Express do zatrudnienia" realizowany będzie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, firmę doradczą KPMG oraz 6 małopolskich powiatowych urzędów pracy. Rekrutacja bezrobotnych do projektu ruszy latem. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem przetargu na wybór operatora niepublicznego.
O pierwszych miesiącach realizacji projektu będą dyskutowali goście z całej Polski, którzy w 21 czerwca spotkają się w kinie "Kijów" przy al. Krasińskiego 34 w Krakowie. Spotkanie pod nazwą "Śladami Brytyjczyków – czy to się może udać w Polsce?" rozpocznie się o godz. 11. Będzie można wysłuchać m.in. wystąpienia na temat usług pośrednictwa pracy w innych krajach Chrisa Nunn, przedstawiciela brytyjskiego Ministerstwa Pracy i Emerytur. Odbędzie się także panel dyskusyjny pt. "Wizja polskiego rynku pracy w przyszłości", którego uczestnikami będą Alina Paluchowska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Stanisław Dydusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie, Marek Benio, dr nauk ekonomicznych, Jakub Wojnarowski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, Magdalena Szenrok, dyrektor personalny firmy NEWAG SA, oraz Ryszard Florek, właściciel firmy FAKRO.
– Liczba bezrobotnych w Małopolsce – podobnie, jak w całym kraju – osiągnęła niepokojąco wysoki poziom. Szczególnie istotny jest problem bezrobocia długotrwałego – mówi Andrzej Martynuska, dyrektor WUP w Krakowie. I wyjaśnia, na czym będzie polegała innowacyjność "Ekspresu": – Założenia projektu bazują na międzynarodowych doświadczeniach, głównie brytyjskich, które zostały dostosowane do polskiego rynku pracy dzięki szerokim konsultacjom z agencjami zatrudnienia, przedstawicielami pracodawców, powiatowymi urzędami pracy czy ekspertami rynku pracy. W ramach projektu wybrany zostanie podmiot (tzw. operator), którego zadaniem będzie znalezienie pracy dla osób bezrobotnych, a następnie wspieranie ich w utrzymaniu zatrudnienia.
Uczestnicy projektu zostaną wyłonieni spośród bezrobotnych z największymi trudnościami w wejściu lub powrocie na rynek pracy, którzy pozostają bez pracy przez co najmniej 12 miesięcy. W tej grupie mogą się znaleźć zarówno osoby młode. jak i te powyżej 50. roku życia. Projektem mogą zostać objęte także osoby niepełnosprawne, samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia czy powracające na rynek pracy po odbyciu kary pozbawienia wolności, a także osoby, które nie posiadają kwalifikacji.