W Łopusznej wspominano ks. prof. Józefa Tischnera. 28 czerwca minęła 13. rocznica jego śmierci.
30 czerwca uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od modlitwy przy grobie autora „Etyki Solidarności”, którą poprowadził ks. proboszcz Paweł Potoczny. On też odprawił Mszę św. w miejscowym kościółku. – Kolejna rocznica jego odejścia przypada w wyjątkowym czasie. Obchodzimy Rok Wiary. Ks. profesor był wyjątkowym świadkiem wiary. Bardzo dużo o niej pisał, mówił, inspirował nas, ale przede wszystkim nią żył i dawał świadectwo, zwłaszcza w ostatnich trzech latach swojego życia, kiedy zmagał się z ciężką chorobą – zauważył ks. Potoczony.
Podczas Mszy św. w ołtarzu głównym ustawiono wielki portret ks. prof. Józefa Tischnera, oświetlony świecami. – On wciąż jest między nami, jego serce wciąż mocno bije – mówiła z wielkim wzruszeniem Józefa Kuchta, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, w którym mieści się „Tischnerówka” – Izba Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera.
W liturgii uczestniczyli członkowie rodziny księdza profesora, m.in. brat Kazimierz Tischer. Obecni byli również przedstawiciele szkół tischnerowskich, władze samorządowe, delegacje z pocztami sztandarowymi. Gościnnie wystąpił także zespół „Zielone Kurpie” z Białegostoku. Liturgię uświetniła również muzyka góralska w wykonaniu zespołu „Młodzi Łopusznianie”. Zespół ma na swoim koncie wielki sukces na niedawnym Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim – w kilku kategoriach zajął tam pierwsze miejsce.
Kolejnym punktem uroczystości wspomnieniowych była łopuszańska premiera filmu „Jego oczami” w reżyserii dziennikarza Szymona Wróbla. Projekcja odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, a w pokazie wzięli udział reżyser obrazu oraz Kazimierz Tischner, który – jako najmłodszy brat księdza profesora – jest głównym bohaterem filmu. Po projekcji widzowie wielkimi brawami nagrodzili twórców i bohaterów filmu. Jak wspomniał Kazimierz Tischner, film – na zaproszenie Polskiej Akcji Katolickiej – był pokazywany ostatnio w Wilnie i Stambule. – Premiery w takich miejscach są dla nas bardzo wzruszające. Ludzie zaczynają płakać, przyznawać się do polskich korzeni, śpiewają patriotyczne pieśni – mówił K. Tischner. Przed seansem gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej zaprosiły wszystkich gości na degustację regionalnych przysmaków.
Uroczystości wspomnieniowe ks. prof. Józefa Tischnera obyły się także 29 czerwca. W miejscowym kościele odprawiona została Msza św. w jego intencji oraz „Wieczór z ks. Tischnerem”, podczas którego można było posłuchać archiwalnego kazania księdza profesora oraz występu zespołu „Nasza Rodzina”.
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie UPJP2) i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca, w sierpniu każdego roku, odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Na nabożeństwach zawsze gromadziły się tysiące ludzi. Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r., w wieku 69 lat.
Ku pamięci księdza profesora odbywa się wiele wydarzeń, niektórym z nich patronuje Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, którego prezesem jest Kazimierz Tischner. Skupia ono 37 placówek z całego kraju, w tym z naszego województwa. Patronuje im ks. prof. Józef Tischner.