1 i 2 lipca w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie odbyły się rekolekcje dla organistów i organistek.
Rozważania głosił ks. dziekan Ireneusz Okarmus. Podczas wielu konferencji udzielał jasnych wskazówek, co robić, aby podczas swojej posługi w parafiach nie wpaść w rutynę. - Tylko ten właściwie będzie przeżywał Eucharystię, kto zrozumie jej istotę. Oba powołania - kapłańskie i posługa organisty - łączy codzienne przeżywanie Mszy św. Każdy w niej uczestniczy na swój sposób. Ale wspólnym powołaniem jest nasza przynależność do uczniów Jezusa. A uczeń Jezusa zawsze kieruje się zasadami, które On nam zostawił - mówił rekolekcjonista.
Organiści uczestniczyli także w specjalnym nabożeństwie światła przeżywanym w Roku Wiary oraz w nabożeństwie pokutnym, które przygotowało ich do sakramentu pokuty i pojednania. W drugim dniu rekolekcji Eucharystii przewodniczył bp Damian Muskus OFM, który prosił zgromadzonych, aby ich posługa szła w parze z rozwojem ducha, bo „kiedy pięknie się śpiewa o sprawach ważnych, a tym się nie żyje, od razu można odczuć, że coś jest nie tak”.
Rekolekcje prowadził ks. Ireneusz Okarmus, asystent kościelny i redaktor "Gościa Niedzielnego" ks. Paweł Kummer Podczas rekolekcji zostało odczytane przesłanie metropolity krakowskiego. Kard. Stanisław Dziwisz napisał do organistów, że konieczny jest ich udział w rekolekcjach i dniach skupienia organizowanych tylko dla nich. „To przypomnienie kieruję także do księży proboszczów, którzy w imieniu parafii Was zatrudniają. Skoro w Waszej posłudze ocieracie się o rzeczy święte, to konieczna jest formacja, konieczne są rekolekcje przeprowadzone tylko dla Was, niezbędne są dni skupienia. Podkreślam to bardzo mocno: konieczna jest Wasza formacja, albowiem podczas Liturgii nie ma miejsca na rutynę” – napisał kard. Dziwisz.