Ksiądz Mieczysław Łukaszczyk to wieloletni proboszcz kościoła św. Katarzyny w Nowym Targu, pochodzący z Ostrowska góral z krwi i kości.
Obecnie - już jako emeryt - jest kustoszem starego kościółka św. Anny na nowotarskim cmentarzu. W tym roku duchowny obchodzi 50-lecie swojej drogi kapłańskiej. Z okazji tego jubileuszu ks. Łukaszczyk od władz miasta otrzymał portret, który wręczyli mu wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Pawłem Liszką.
Jako że jubilat jest kapelanem Związku Podhalan, nie zabrakło delegacji z różnych szczebli tej organizacji. Z życzeniami pospieszyli również sami parafianie, a także przyjaciel duszpasterza, senator prof. Stanisław Hodorowicz.
Ks. Mieczysław Łukaszczyk pochodzi z podhalańskiego Ostrowska - to druga wioska za Nowym Targiem (jadąc w kierunku Krościenka). Doskonale zna historię tej miejscowości i parafii - już w 1998 r., z okazji 550-lecia dekanatu nowotarskiego, wydał specjalną publikację, w której opisał dzieje podhalańskich parafii. To bardzo ciekawa lektura dla pasjonatów lokalnych dziejów.
- Parafia w Ostrowsku była bardzo duża. Należało do niej sześć wiosek: Białka, Bukowina, Brzegi, Gronków, Groń i Łopuszna - wspomina ks. Łukaszczyk. Jako ciekawostkę podaje, że od początku XVII wieku proboszczowie na miejsce swojego pobytu wybierali nie Ostrowsko, a Białkę. Powód? Mieszkańcy Ostrowska byli bardzo biedni, pleban nie miałby się tu jak utrzymać. Dlatego w kościele w Białce jest obraz z portretem jednego z proboszczów parafii w Ostrowsku. Przypomnijmy również, że kiedyś granice parafii w Ostrowsku sięgały aż do... Morskiego Oka.
Ks. Mieczysław Łukaszczyk weźmie udział w uroczystościach jubileuszowych, które zaplanowano na przełomie września i października tego roku. Będzie im przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przekazał już góralom z Ostrowska relikwie z krwią bł. Jana Pawła II.