6 sierpnia wyruszy z Krakowa 48. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Ta impreza ma zarówno sportowy, jak i patriotyczny charakter. Upamiętnia wymarsz 6 sierpnia 1914 r. z krakowskich Oleandrów pierwszych oddziałów strzeleckich.
Marsz był organizowany już przed wojną. Wznowiono go w 1981 r., z inicjatywy środowisk niepodległościowych. Odtąd co roku kilkuset uczestników, wśród których są uczniowie, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie organizacji strzeleckich, przechodzi zawsze szlak od Krakowa do Kielc, którym w 1914 r. maszerowali strzelcy Józefa Piłsudskiego.
- "Kadrówka 2013" odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego kursu oficerskiego Związku Strzeleckiego, jaki odbył się na Podhalu pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Będzie także swego rodzaju "próbą generalną" przed przypadającym w przyszłym roku stuleciem czynu niepodległościowego Legionów. Honorowy patronat nad marszem zgodziła się objąć Karolina Kaczorowska, żona ostatniego prezydenta II RP śp. Ryszarda Kaczorowskiego, który obejmował swoim patronatem "Kadrówkę" aż do tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej. Pani prezydentowa zaszczyci nas swoją obecnością podczas zakończenia marszu w Kielcach - poinformował komendant marszu Jan Józef Kasprzyk.
Uczestnicy przyjadą do Krakowa już 4 sierpnia. W Muzeum Armii Krajowej obejrzą film dokumentalny „Cichociemni” i spotkają się z 87-letnim Wacławem Szaconiem z podkrakowskich Liszek, w czasie wojny żołnierzem NOW i AK, po wojnie zaś członkiem podziemia antykomunistycznego, więźniem politycznym, zasłużonym w odnowie krypty Józefa Piłsudskiego pod wawelską Wieżą Srebrnych Dzwonów.
5 sierpnia marszowicze wezmą o godz. 12 udział w otwarciu węgierskiej wystawy "W naszej pamięci/Emlékeinbem" poświęconej Andrzejowi Przewoźnikowi (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35). O godz. 16.30 rozpocznie się przemarsz z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz orkiestry WP z Oleandrów ulicami Piłsudskiego, Podwalem, św. Anny, przez Rynek Główny, ul. Grodzką na Wawel. Tam o godz. 17.30 rozpocznie się Msza św. w katedrze. Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów na grobie marszałka Piłsudskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
O godz. 18.45 rozpocznie się przemarsz z Wawelu ulicą Grodzką na Rynek Główny i ul. Mikołajską na Mały Rynek, gdzie o godz. 19.00 rozpocznie się „49. Lekcja Śpiewania”- koncert pieśni legionowych, przygotowana przez Loch Camelot we współpracy z Biblioteką Polskiej Piosenki i Związkiem Piłsudczyków.
6 sierpnia o godz. 7 uroczystym apelem przy domu Józefa Piłsudskiego na Oleandrach nastąpi oficjalne rozpoczęcie marszu. Jego uczestnicy przemaszerują ulicami Piłsudskiego - Podwalem - św. Anny - przez Rynek - Floriańską - pl. Matejki - św. Filipa - Długą - na Nowy Kleparz, skąd odjadą autobusami do Michałowic. Tam o godz. 9.45 rozpocznie się uroczysty apel z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych przy obelisku upamiętniającym obalenie słupów granicznych państw zaborczych przez żołnierzy I Kompanii Kadrowej. O 11.30 drużyny wyruszą na szlak. Marsz zakończy się 12 sierpnia w Kielcach.
- Osoby, które wielokrotnie uczestniczyły w marszu, wiedzą, że jest on też miejscem przeżywania nie tylko "radosnej przygody z Ojczyzną", ale doskonałą okazją do podsumowania i sprawdzenia swoich umiejętności zdobywanych w czasie całorocznej pracy w strukturach organizacji strzeleckich. Marsz, oprócz walorów edukacyjnych, stanowi bowiem także (m.in. z uwagi na formułę zawodów) ważny element szkolenia strzeleckiego, zwłaszcza w zakresie terenoznawstwa, marszu na orientację czy strzelectwa sportowego. Z uwagi na swój program paramilitarny i szkoleniowy, marsz znajduje się w planie przedsięwzięć wspieranych przez Ministerstwo Obrony Narodowej – poinformował J.J. Kasprzyk.