Wejście do górnego kościoła będzie przypominać wprowadzenie w III tysiąclecie.
Dobiegają końca prace przy montażu wykonanych z brązu drzwi, które prowadzić będą do górnego kościoła pw. bł. Jana Pawła II na Białych Morzach. Od chwili poświęcenia (23 czerwca) przez krakowskiego metropolitę kard. Stanisława Dziwisza jest on już miejscem sprawowania liturgii.
Autorem projektu drzwi jest artysta rzeźbiarz Józef Polewka, ale - jak podkreśla sam autor - przy projekcie tym współpracował też Paweł Rybczyński. Realizacja drzwi do sanktuarium bł. Jana Pawła II była wielkim wyzwaniem nie tylko ze względu na miejsce, ale także kompozycję, materię rzeźbiarską i technologię.
Drzwi o wysokości 3,34 m i szerokości 1,60 m ukazują symbolicznie jedną scenę - przejście ojca świętego Jana Pawła II przez Drzwi Milenijne w III tysiąclecie.
- To przełomowy moment, bo papież ukazuje się tu jako duchowy przewodnik. W tych drzwiach zawarta jest podwójna symbolika. Są przecież głównym wejściem do świątyni, a zarazem przypominają przejście w nowe tysiąclecie - mówi J. Polewka.
Ojciec święty wprowadza ze sobą tłum ludzi, którzy są mniej lub bardziej rzeźbiarsko określeni. Są to święci, błogosławieni oraz kandydaci na ołtarze. W pierwszym szeregu widzimy sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego, Piera Giorgia Frassatiego, św. Joannę Berettę-Mollę, ks. Jerzego Popiełuszkę i św. Brata Alberta. Pozostałe osoby są anonimowe, gdyż - jak podkreśla autor drzwi - każdy może zostać świętym.
Józef Polewka jest absolwentem Liceum Plastycznego im. Kenara w Zakopanem. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Kucze w 1990 r. w warszawskiej ASP.
Ostatecznego ustawienia i osadzenia drzwi w sanktuarium bł. Jana Pawła II dokonają pracownicy znanej w Krakowie firmy Galeria Słowik.