Z Krakowa wyruszył rajd upamiętniający wiktorię wiedeńską.
W piątkowe popołudnie wyruszający w drogę husarzy wraz z piechurami ubranymi w stroje z epoki udali się na Wawel z Bulwaru Czerwieńskiego. Nie zabrakło wśród nich samego króla Jana III Sobieskiego oraz Marysieńki. Tam wszyscy oddali hołd zwycięzcy spod Wiednia, a następnie przeszli pod Pałac Biskupów Krakowskich. Po krótkiej modlitwie o pomyślność wyprawy, wznosząc okrzyki „Wiwat król Jan III Sobieski!”, „Wiwat husaria!”, „Wiwat król i wszystkie stany!”, orszak dotarł pod krakowski magistrat.
– Bitwa pod Wiedniem była jedną z największych, a na pewno jedną z najważniejszych bitew w historii. Zaliczana jest do tych, które odmieniły losy nie tylko naszego kraju, ale i Europy. Państwo jesteście tymi, którzy czczą to wydarzenie i czczą Jana Sobieskiego – powiedział do grupy rekonstrukcyjnej prezydent Jacek Majchrowski. Na pożegnanie konni rycerze zaśpiewali „Bogurodzicę” – najstarszą polską pieść i pierwszy hymn kraju.
Początkowo uczestnicy rajdu mieli dokładnie powtórzyć szlak Jana III Sobieskiego i – pokonawszy ponad 500 km – wziąć udział w polonijnych obchodach 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej Kahlenberg. Nie udało się jednak uzyskać zgody na udział konnicy w uroczystościach. „Sądzimy, iż Husaria, jako przewodnia polska marka oraz symbol Wiktorii Wiedeńskiej, winna być głównym motywem uroczystości, nie zaś, stawać się jedynie tłem dla drugiego planu” – piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej. Dlatego, a także ze względu na brak pieniędzy, Rajd Konny Szlakiem Króla Jana III Sobieskiego zakończy się w Tarnowskich Górach – miejscowości przy granicy ówczesnej I Rzeczypospolitej.
„Nie zamierzamy jednak składać broni, za wszelką cenę pragniemy w sposób możliwie godny uczcić tak ważne wydarzenie i przypomnieć, iż w 1683 roku to właśnie Polacy ocalili Europę. Ponadto, uważamy za nasz obowiązek, przypomnienie naszym Rodakom wspaniałego przejścia Armii Króla Jana III przez ziemię Małopolską oraz Śląsk, aż do granicy Rzeczypospolitej” – czytamy na wieden330.pl.
Celem wydarzenia jest upamiętnienie bitwy pod Wiedniem, którą 12 września 1683 roku stoczyły wojska polsko-austriacko-niemieckie, dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego. Pokonały one armię Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Starcie to uznawane jest za jedną z przełomowych bitew w dziejach, która sprawiła, że Osmanie przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy.
Organizatorami rajdu są Fundacja Obowiązek Polski, Podlaska Chorągiew Husarska i Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Partnerami wydarzenia są także Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego, Małopolska Chorągiew Husarska i Stowarzyszenie Piotra Skargi.