Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie jest wielką szansą dla Kościoła w Polsce jak i dla samej Polski – uznali biskupi diecezjalni zgromadzeni 26 sierpnia na Jasnej Górze.
Biskupi postanowili, że na czele ogólnopolskiego zespołu ds. wizyty Ojca Świętego w czasie ŚDM w 2016 r. stanie kard. Stanisław Dziwisz, a krakowskim komitetem organizacyjnym pokieruje jego biskup pomocniczy Damian Muskus. W skład ogólnopolskiego zespołu ds. wizyty Ojca Świętego wejdą także m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, bp Wojciech Polak, sekretarz Episkopatu i biskup radomski Henryk Tomasik, który od lat jest krajowym delegatem Episkopatu ds. Światowych Dni Młodzieży.
Członkowie ogólnopolskiego zespołu spotkają się w najbliższych miesiącach z prezydentem RP i innymi przedstawicielami najwyższych władz celem omówienia interesujących stronę państwową kwestii związanych ze Światowym Dniem Młodzieży i pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do Polski w 2016 r.
Najbardziej prawdopodobna datą ŚDM 2016 w Krakowie jest druga połowa lipca, gdyż sierpień ma już ustalony od stuleci rytm pieszych pielgrzymek, którego nikt nie chce zaburzać.
Duchowe przygotowania do ŚDM w Krakowie rozpocznie wędrówka krzyża Światowych Dni Młodzieży poprzez wszystkie polskie diecezje. Krzyż ten papież Franciszek przekaże Kościołowi w Polsce w Niedzielę Palmową 13 kwietnia przyszłego roku. W każdej polskiej diecezji krzyż ten przebywać będzie około 20 dni. Jest to krzyż, który został ofiarowany Janowi Pawłowi II przez młodzież podczas obchodów Roku Świętego w 1983 r. Przez rok krzyż ten przebywał w Bazylice św. Piotra, a następnie papież przekazał go organizatorom kolejnych Światowych Dni Młodzieży, którym towarzyszy on odtąd przez cały czas.
Wyznaczeni też zostaną diecezjalni koordynatorzy przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży. Ich pierwsze spotkanie odbędzie się we wrześniu.
Abp Stanisław Budzik podkreślił w rozmowie z KAI, że zbliżający się Światowy Dzień Młodzieży w Polsce biskupi uznali ze wielką szansę dla Kościoła w Polsce. „Potrzeba nam nowego impulsu i nowego dotknięcia Ducha Świętego i właśnie Światowy Dzień Młodzieży może spełnić taką rolę” – wyjaśnił metropolita lubelski.
Przyznał też, że biskupi są świadomi, że organizacja Światowych Dni Młodzieży jest jednocześnie bardzo trudnym wyzwaniem, „które już dziś stawia nas przed mnóstwem problemów”. „Ale podejmujemy je z radością, gdyż widzimy w tym ogromną szansę duszpasterską. Tym bardziej, że nie chodzi tu o przygotowania wyłącznie do ŚDM, ale także do 1050. rocznicy chrztu Polski, do odnowy naszej wiary” - wyjaśnił.
Przyznał, że Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie jest też ogromną szansą nie tylko dla Kościoła, ale też wyjątkową okazją do zaprezentowania Polski wobec całego świata.
Arcybiskup dodał, że ŚDM w Krakowie jest też wielką szansą dla młodzieży z Europy wschodniej, która zapewne przybędzie tu masowo. Spodziewać się można ok. 2 mln pielgrzymów z całego świata.
Abp Budzik, pytany jakie jeszcze polskie miasta odwiedzi papież Franciszek w 2016 r., odpowiedział, że Episkopat zaproponuje, aby z racji obchodów jubileuszu chrztu było to Gniezno i Poznań, Częstochowa i zapewne Warszawa. Wyjaśnił przy tym, że podobnie jak tego roku w Brazylii, papieżowi zależeć będzie na tym, aby inne elementy jego pielgrzymki do Polski nie zagłuszyły jej zasadniczego elementu, jakim jest Światowy Dzień Młodzieży.