Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Spotkanie braci

"Wspólnota miejscem nawrócenia, wzrostu w wierze i świadectwa" - pod takim hasłem zebrała się w Roku Wiary XXVII Kapituła Nadzwyczajna Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej.

Kapituła zebrała się w krakowskim klasztorze w poniedziałek 9 września, a jej obrady potrwają do piątku 13 września. W odróżnieniu od kapituł zwyczajnych, wyborczych, jej celem jest refleksja nad życiem braci, problemami i wyzwaniami, które stają przed kapucynami w obecnym czasie. Ostatnia taka kapituła obyła się 12 lat temu, w roku 2001.

Komisja przedkapitulna przygotowała wcześniej propozycje przebiegu obrad oraz zaproponowała ich formę. Bracia mogli przesyłać do komisji wnioski, nad którymi będzie obradować i debatować kapituła. Jej przebieg ma charakter duchowy, dlatego też zebrani rozpoczęli od nabożeństwa słowa Bożego, poprzedzonego wezwaniem do Ducha Świętego.

Codziennie sprawowane są Eucharystia oraz liturgia godzin, w poniedziałek i wtorek wieczorem będzie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, w środę bracia będą przeżywali dzień postu (tzw. siccis) i pokuty, który zakończy wieczorna liturgia pokutna. W czwartek wieczorem zgromadzą się na nabożeństwie, które będzie wołaniem o dary Ducha Świętego. W czasie obrad przewidziane są również prace w grupach, gdzie kapitulni będą omawiali wcześniej zaproponowane tematy, by później na forum kapituły zaproponować pewne wspólne ustalenia i linie wytyczne dla prowincji na najbliższe lata.

W kapitule bierze udział 61 braci. Przewodniczącym jest br. Štefan Kožuh OFMCap, wikariusz generalny kapucynów z Rzymu, wiceprzewodniczącym - br. Jacek Waligóra OFMCap, minister prowincjalny. W kapitule uczestniczy Zarząd Prowincji (4 definitorów), br. Grzegorz Romanowicz OFMCap, wiceprowincjał Ukrainy i Rosji, oraz 50 braci delegatów. Dodatkowo gośćmi kapituły są: br. Francesco Neri OFMCap z prowincji Bari (Włochy), który jest ojcem duchowym kapituły, br. Waldemar Barszcz TOR, członek Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego w Watykanie (konsultant kapituły) oraz br. Tomasz Pilch, przełożony domu obecności w Kownie (Litwa). Bracia delegaci zostali wybrani przez wszystkich braci prowincji we wcześniejszych tajnych wyborach poprzez głosowanie.

Ojciec duchowy kapituły br. Francesco Neri OFMCap głosi konferencje wprowadzające w poszczególne dni, natomiast br. Waldemar Barszcz TOR służy radą i bogatym doświadczeniem dotyczącym życia konsekrowanego na całym świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy