Mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w sprawie skrócenia handlu w Wigilię, Wielki Piątek i wszystkie niedziele.
Podczas środowej sesji Rady Miasta, projekt uchwały w sprawie ograniczenia handlu (przede wszystkim w sklepach wielkopowierzchniowych, ograniczenia nie będą dotyczyły restauracji, aptek, stacji paliw oraz placówek handlowych w hotelach, motelach i hostelach) w Wigilię Bożego Narodzenia i Wielki Piątek do godz. 12, podzielił krakowskich radnych. Stało się tak, gdy radny Stanisław Rachwał (PiS) zgłosił poprawkę, aby konsultacje społeczne dotyczyły także skrócenia czasu handlu w każdą niedzielę.
Autorzy projektu uchwały (grupa radnych PO z Tomaszem Urynowiczem na czele), który jest odpowiedzią na postulaty związków zawodowych, stawiają na dobro pracowników wielkich sklepów. Często nie mają oni możliwości, by przygotować się do świąt Wielkiej Nocy, uczestnicząc np. w Liturgii Wielkiego Piątku, czy przygotować się do rodzinnej wieczerzy wigilijnej. Mimo, że pracodawcy coraz częściej formalnie skracają ich czas pracy (np. do godz. 16), to w rzeczywistości osoby pracujące w kasach, czy przy sprzątaniu sklepu i tak muszą zostać na swoich stanowiskach o wiele dłużej.
– W projekcie nie chodzi o ograniczenie wolności gospodarczej, a jedynie wyważenie interesów pracodawców i pracowników, bo Wigilia i Wielki Piątek to największe święta w polskiej kulturze – tłumaczy Tomasz Urynowicz. Po wprowadzeniu poprawki dotyczącej ograniczenia handlu w każdą niedzielę chciał jednak wycofać projekt przed głosowaniem. Ze względu na to, iż podczas obrad na sali nie byli obecni wszyscy autorzy projektu, nie było to możliwe. W efekcie trzej radni PO: Andrzej Hawranek, Dominik Jaśkowiec i Marta Patena, złożyli votum separatum wobec uchwały.
Ostatecznie radni zdecydowali, że w sprawie powinni wypowiedzieć się sami zainteresowani, czyli mieszkańcy Krakowa. Będą oni mogli wyrazić swoją opinię w formie pisemnej lub elektronicznej, a uchwała dotycząca dni i godzin funkcjonowania placówek handlu detalicznego ma być przekazana do konsultacji m.in.: związkom zawodowym, rzecznikowi praw konsumentów w Krakowie, samorządom zrzeszającym pracodawców, archidiecezji krakowskiej, innym związkom wyznaniowym, radom i zarządom dzielnic, wojewodzie, marszałkowi i ministrowi pracy. Konsultacje potrwają 30 dni. Kiedy się rozpoczną – na razie nie wiadomo.