Europa odwraca się od tradycyjnej rodziny. Czy można ten proces powstrzymać?
Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy XIII Międzynarodowej Konferencji „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która odbyła się w piątek i sobotę w Tomaszowicach pod Krakowem. Otworzył ją prezydent Bronisław Komorowski. W swoim wystąpieniu podkreślił dramatyzm sytuacji demograficznej, w jakiej się znajdujemy. - Chociaż w Europie przeżywamy najdłuższy okres pojednania i pokoju, to i bez wojen czujemy, że wykrwawiamy się jako kontynent, rodzi się coraz mniej Europejczyków, rodzi się coraz mniej Polaków - zaznaczył prezydent.
Kard. Stanisław Dziwisz ocenił, że kryzys Europy wiąże się bezpośrednio z kryzysem rodziny. - Przez całe wieki nikt nie podważał wzorca rodziny, opartego na prawie naturalnym. Dzisiaj z niepokojem patrzymy na procesy i zmiany, które nie idą w kierunku umacniania rodziny, ale jej dezintegracji, rozmywaniu jej tożsamości - mówił metropolita krakowski.
Na czym to rozmywanie polega, dyskutowano szczegółowo w sobotę. Ten dzień obrad otworzyło wystąpienie kard. Kazimierza Nycza (nie mógł osobiście przybyć, tekst odczytany został przez ks. prof. Władysława Zuziaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego JPII). Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że rodzina złożona z kobiety i mężczyzny jest związkiem uprzednim i pierwotnym wobec wspólnoty. Tymczasem w Karcie Praw Podstawowych UE nie ma słów „mężczyzna i kobieta”. Karta jest oparta na „pluralizmie aksjologicznym”. Mamy więc do czynienia ze świadomym procesem rekonstrukcji społecznej, która może doprowadzić do tego, że wkrótce dzieciom trzeba będzie długo wyjaśniać, co znaczą tak podstawowe słowa, jak ojciec i matka.
W piątek nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore apelował do państw narodowych i wspólnoty międzynarodowej, by zaufały rodzinie oraz zapewniły wsparcie jej „w zakresie ekonomicznym i finansowym, aby mogła w całości sprostać swoim ważnym obowiązkom w stosunku do całej wspólnoty” . W sobotę eksperci i politycy zastanawiali się, jak to zrobić w praktyce. Róża Thun przypomniała, że instytucje UE nie tylko nie zajmują się takimi kwestiami, ale nawet nie powinny tego robić, bo scedowały te kwestie na rządy państw członkowskich Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha podkreślił, ze państwa te mają wystarczające instrumenty, by wzmocnić rodziny. Przede wszystkim zmniejszając podatki i pozwalając, by więcej pieniędzy zostawało w domowych budżetach. Paweł Kowal zaś ostrzegał przed powszechnie stosowaną przez rządy europejskie praktyką odbierania rodzinie coraz to nowych kompetencji w zamian za wsparcie socjalne.
Podczas konferencji przedstawiciele frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim nagrodzili kard. Stanisława Dziwisza Medalem im. Roberta Schumana. „Honorujemy nie tylko wieloletnią służbę kard. Dziwisza u boku największego Polaka, ale także jego osobiste zasługi po 1989 roku na rzecz tego, że Polska jest teraz jednym z najważniejszych partnerów w Unii Europejskiej. Kard. Dziwisz staje w ten sposób w jednym szeregu z innymi wielkimi Europejczykami, uhonorowanymi tym medalem” - powiedział przewodniczący frakcji EPL Joseph Daul.