Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury został odznaczony wysokim orderem węgierskim.
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej wręczył w Warszawie prof. Jackowi Purchli przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér.
- W uzasadnieniu napisano, że prezydent Węgier János Áder nadał to wysokie odznaczenie prof. Purchli jako dowód uznania dla jego zasług „na rzecz pielęgnowania i rozwoju węgiersko-polskich relacji historycznych, kulturalnych i naukowych”. Dialog na polu kultury między Polską i Węgrami prof. Purchla prowadzi w szczególności w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury, którym kieruje nieprzerwanie od 1991 r. – poinformowała Edyta Gajewska z MCK.
Order Zasługi Republiki Węgierskiej to najwyższe odznaczenie państwowe w tym kraju. Jego nadawanie wznowiono w 1991 r. Wielkim Mistrzem Orderu jest prezydent Węgier. Insygnia tego odznaczenia mają kształt emaliowanego na biało krzyża kawalerskiego z herbem Węgier pośrodku.
- Współpraca kulturalna z Węgrami od ponad 20 lat zajmuje kluczową pozycję w programie MCK. Za swoją aktywność na tym polu instytucja została wyróżniona w poprzednich latach w Budapeszcie m.in. nagrodą Árona Mártona i Nagrodą Wyszegradzką (jako pierwsza instytucja w Europie Środkowej) – poinformowała Edyta Gajewska.
Wspólnie z węgierskimi partnerami od 2011 r. MCK m.in. organizuje w Krakowie Forum Dziedzictwa Europy Środkowej – wielkie międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej. Nakładem Wydawnictwa MCK ukazał się ostatnio zbiór esejów prof. Csaby G. Kissa, wybitnego węgierskiego znawcy zagadnień środkowoeuropejskich, zatytułowany „Lekcja Europy Środkowej” – dodała J. Gajewska.
Prof. Jacek Purchla jest najwybitniejszym polskim znawcą problemów dziedzictwa kulturowego. Prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe, obejmujące m.in. problemy historii społecznej, historii sztuki, rozwoju miast, z uwzględnieniem aspektów gospodarczych, teorii i praktyki ochrony dziedzictwa kulturowego. Jest wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Wśród jego licznych książek na wyróżnienie zasługują m.in. „Jak powstał nowoczesny Kraków”, „Matecznik polskości. Pozaekonomiczne czynniki rozwoju Krakowa w okresie autonomii galicyjskiej” i „Kraków w Europie Środka”.